Nowy Numer 16/2024 Archiwum

Orędzie papieża Franciszka na ŚDM

W siedzibie sekretariatu Episkopatu Polski zaprezentowano orędzie Ojca Świętego Franciszka na XXXI Światowe Dni Młodzieży w Krakowie w 2016 r. Podczas spotkania zostaną także przedstawione przygotowania do ŚDM w polskich diecezjach, obfitujące w wiele wydarzeń ewangelizacyjnych i kulturalnych.

W kilkustronicowym orędziu Franciszek przypomniał, że hasłem które ma inspirować młodzież w nadchodzącym roku liturgicznym są słowa z Ewangelii św. Mateusza: "Błogosławieni miłosierni, albowiem oni miłosierdzia dostąpią” (Mt 5,7). Zaznaczył też, że wraz z tym tematem, Światowy Dzień Młodzieży Kraków 2016 wpisuje się w Rok Święty Miłosierdzia.

Wyjaśniając, czym w ogóle jest Rok Jubileuszowy obchodzony w Kościele, papież odwołał się do tekstu z Księgi Kapłańskiej i znaczenia jubileuszu dla ludu Izraela. Otóż co 50 lat Żydzi słyszeli rozbrzmiewający dźwięk rogu, który zwoływał ich do obchodów roku świętego, jako czasu pojednania dla wszystkich.

W tym czasie, tłumaczy Franciszek, należało odbudować dobre relacje z Bogiem, bliźnim i całym stworzeniem. Zachęcano więc, między innymi, do darowania długów, pomagania żyjącym w nędzy, naprawiania relacji międzyludzkich i uwalniania niewolników.

"Kiedy w imię Chrystusa Kościół zwołuje jubileusz, wszyscy jesteśmy zaproszeni do przeżywania nadzwyczajnego czasu łaski - zachęcił papież. Podkreślił następnie, że Rok Święty Miłosierdzia „to czas, aby na nowo odkryć poczucie misji, jaką Pan powierzył swemu Kościołowi w dzień Wielkanocy: być znakiem i narzędziem miłosierdzia Ojca”.

Franciszek wyjaśnił, że w biblijnym rozumieniu miłosierdzia zawarte są konkretne cechy miłości, która jest wierna, darmowa i umie przebaczać. oraz , że w miłosierdziu zawsze zawarte jest przebaczenie. Miłosierdzie nie jest jakąś abstrakcyjną ideą, ale konkretnym faktem, przez który Bóg objawia swoją miłość podobną do miłości ojca i matki - wskazał Papież.

W swoim orędziu przypomniał też, że w 15. rozdziale Ewangelii św. Łukasza odnajdujemy trzy przypowieści o miłosierdziu: o zagubionej owcy, o zgubionej drachmie oraz tę, która jest znana jako przypowieść o synu marnotrawnym. "W tych trzech przypowieściach uderza nas radość Boga, radość, jaką On okazuje, kiedy odnajduje grzesznika i mu przebacza. Tak, radością Boga jest przebaczanie! W tym znajduje się synteza całej Ewangelii" - pisze papież w orędziu do młodzieży. Zwraca też uwagę, że „każdy z nas jest tą zagubioną owcą, tą zgubioną drachmą. Każdy z nas jest owym synem, który zmarnował swoją wolność idąc za fałszywymi bożkami, iluzjami szczęścia i wszystko utracił". Ale, przekonuje Franciszek, "Bóg o nas nie zapomina, Ojciec nigdy nas nie opuszcza. Jest ojcem cierpliwym, zawsze na nas czeka! Szanuje naszą wolność, ale zawsze pozostaje wierny".

Zwracając się do młodzieży świata Franciszek przekonuje, że Miłosierdzie Boga jest bardzo konkretne i każdy jest powołany, aby osobiście go doświadczyć. W tym kontekście odwołał się także do osobistego doświadczenia z czasów gdy miał 17 lat. "Pewnego dnia, gdy miał wyjść na spotkanie z przyjaciółmi, zdecydował, że najpierw wstąpi do kościoła. "Spotkałem tam pewnego księdza, który wzbudził we mnie szczególne zaufanie, tak, że zapragnąłem otworzyć swoje serce w Sakramencie Spowiedzi. To spotkanie zmieniło moje życie! Odkryłem, że kiedy otwieramy swoje serce z pokorą i przejrzystością, możemy bardzo konkretnie doświadczyć Bożego Miłosierdzi" - wspominał Franciszek.

Papież zachęcał młodzież do powierzenia swojego życia Bożemu Miłosierdziu. "Być może ktoś z was nosi w swoim sercu ciężar i myśli: zrobiłem to czy tamto… Nie bójcie się! On na was czeka! On jest ojcem: czeka na was zawsze!" - przekonuje papież zachęcając do odkrycia konfesjonału jako miejsce Miłosierdzia.

W swoim przesłaniu do młodych papież zasugerował im też, w jaki konkretny sposób, można być narzędziem Bożego Miłosierdzia względem naszych bliźnich. "Przychodzi mi na myśl przykład bł. Pier Giorgia Frassatiego. On mówił: 'Jezus odwiedza mnie w Komunii świętej każdego ranka, a ja Mu się za to odwdzięczam w skromniejszy, dostępny mi sposób: odwiedzam Jego biedaków'".

Papież zachęcił młodzież świata do naśladowania włoskiego Błogosławionego, który poświęcał ubogim czas służąc im z wielką dyskrecją i nigdy się z tym nie obnosząc. Franciszek przypomniał też, że w czasie pogrzebu, rodzina i przyjaciele Pier Giorgia byli zdumieni obecnością tak wielu nieznajomych ubogich, których prowadził i którym pomagał za życia.

Papież zaprosił młodzież do ponownego odkrycia uczynków miłosierdzia względem ciała i względem duszy zaznaczając, że miłosierdzie nie jest zwykłym sentymentalizmem. Jest natomiast "sprawdzianem autentyczności naszej postawy jako uczniów Jezusa, naszej wiarygodności jako chrześcijan we współczesnym świecie".

Franciszek zaproponował młodym, aby przez pierwszych siedem miesięcy 2016 roku, wybierali co miesiąc jeden uczynek miłosierny względem ciała i jeden względem duszy, i realizowali je. Zachęcił też do zainspirowania się przytoczona w orędziu modlitwą św. Faustyny, apostołki Bożego Miłosierdzia.

W końcowej części orędzia papież przypomina, że do ŚDM w Polsce pozostało kilka miesięcy. "Kraków, miasto św. Jana Pawła II i św. Faustyny Kowalskiej, czeka na nas z otwartymi ramionami i otwartym sercem. Wierzę, że Boża Opatrzność prowadziła nas do świętowania Jubileuszu Młodych właśnie tam, gdzie żyło tych dwoje wielkich Apostołów Miłosierdzia naszych czasów" – wyznał Franciszek.

Papież wyraził opinię, że Jan Paweł II przeczuwał, że nastał czas Miłosierdzia. Na początku swego pontyfikatu napisał encyklikę Dives in Misericordia. W Roku Świętym 2000 kanonizował siostrę Faustynę i ustanowił Święto Bożego Miłosierdzia, obchodzone w drugą Niedzielę Wielkanocną. A w 2002 roku, przypomniał Franciszek, papież osobiście konsekrował w Krakowie sanktuarium Jezusa Miłosiernego, zawierzając świat Bożemu Miłosierdziu i wyrażając pragnienie, by to orędzie dotarło do wszystkich mieszkańców ziemi i wypełniło ich serca nadzieją.

"Nieście płomień miłosiernej miłości Chrystusa - o którym mówił św. Jan Paweł II - w środowiska waszego codziennego życia i aż na krańce ziemi" - zaapelował Franciszek do młodzieży świata.

« 1 »
oceń artykuł Pobieranie..

Zapisane na później

Pobieranie listy