Był bliskim współpracownikiem sługi Bożego ks. Franciszka Blachnickiego, kontynuatorem oazowego dzieła.
17 października w parafii św. Józefa Oblubieńca NMP na Kole (ul. Deotymy 41) obchodzona będzie rocznica śmierci ks. Wojciecha Danielskiego (1935-1985) - drugiego moderatora krajowego Ruchu Światło-Życie i krajowego duszpasterza służby liturgicznej (1984-1985). Był wybitnym liturgistą, pracownikiem naukowym Katolickiego Uniwersytetu Lubelskiego, cenionym rekolekcjonistą i spowiednikiem osób duchownych i świeckich.
Obchody rozpocznie o godz. 10 wspólna modlitwa w kościele. Po niej księża Stanisław Lech, Tomasz Bać i Marcin Loretz wygłoszą konferencję "Liturgia - ewangelizacja i życie" oraz dadzą świadectwa. Około 11.30 uczestnicy wyjdą na cmentarz Powązkowski, by pomodlić się przy grobie ks. Danielskiego i złożyć na nim wiązanki kwiatów. O godz. 15 w kościele św. Józefa na Kole kard. Kazimierz Nycz odprawi Mszę św. w intencji zmarłego kapłana. Po Eucharystii ks. Grzegorz Demczyszak przedstawi prezentację o ks. Wojciechu Danielskim i wygłosi konferencję. Spotkanie zakończy się nieszporami o godz. 17.
Wojciech Danielski urodził się 10 kwietnia 1935 r. w Milanówku. Od 1947 r. uczęszczał do Gimnazjum fundacji Górskich pod wezwaniem św. Wojciecha w Warszawie. Po maturze wstąpił do Metropolitalnego Seminarium Duchownego w Warszawie, które ukończył w 1956 r., zdobywając równocześnie absolutorium na Kursie Niższym Wydziału Teologicznego Akademii Teologii Katolickiej. Z powodu niepełnego wieku wymaganego do przyjęcia święceń kapłańskich, władza archidiecezjalna skierowała Wojciecha Danielskiego na dalsze studia specjalistyczne z historii Kościoła w średniowieczu na Katolickim Uniwersytecie Lubelskim.
W czasie nauki na KUL-u, 29 czerwca 1958 r. otrzymał święcenia kapłańskie w archidiecezji warszawskiej z rąk bp Zygmunta Choromańskiego. Po studiach licencjackich został skierowany go do parafii Najświętszego Serca na Grochowie, a potem został kapelanem sióstr niepokalanek na Mokotowie. W 1964 r. podjął pracę naukową na KUL. Od 1965 r. uczestniczył w redagowaniu Biuletynu Liturgicznego. W tym samym okresie był współorganizatorem (z ks. F. Blachnickim - założycielem Ruchu Światło -Życie) sympozjów pastoralno-liturgicznych w Krościenku n. Dunajcem, a z ks. W. Schenkiem dorocznych spotkań naukowych dla Wykładowców Liturgiki Zakładów Teologicznych w Polsce. W ramach Diecezjalnej Komisji Liturgicznej, w 1974 r. przygotował rozdział o Liturgii dla Synodu Warszawskiego.
Osobną kartę zapisał ks. Danielski w dziejach Krajowego Duszpasterstwa Służby Liturgicznej oraz Ruchu Światło-Życie, najpierw jako współpracownik ks. Franciszka Blachnickiego, Krajowego Duszpasterza Służby Liturgicznej i założyciela Ruchu, potem jako moderator krajowy Ruchu Światło-Życie. Był autorem przekładu wielu pieśni liturgicznych i piosenek religijnych. Rozmiłowany w liturgii, człowiek modlitwy, „Homo Paschalis”, jak określali go ci, którzy go znali.Posługę moderatora i ojca pełnił do ostatnich dni swego życia. Zmarł w Warszawie 24 grudnia 1985 r. Został pochowany na Powązkach, w grobowcu kapłanów archidiecezji warszawskiej.
Natychmiast otworzyły się jego usta, język się rozwiązał, i mówił, wielbiąc Boga. Łk 1,64
Ze względów bezpieczeństwa, kiedy korzystasz z możliwości napisania komentarza lub dodania intencji, w logach systemowych zapisuje się Twoje IP. Mają do niego dostęp wyłącznie uprawnieni administratorzy systemu. Administratorem Twoich danych jest Instytut Gość Media, z siedzibą w Katowicach 40-042, ul. Wita Stwosza 11. Szanujemy Twoje dane i chronimy je. Szczegółowe informacje na ten temat oraz i prawa, jakie Ci przysługują, opisaliśmy w Polityce prywatności.