Warszawski

W 30. rocznicę śmierci ks. Danielskiego

Był bliskim współpracownikiem sługi Bożego ks. Franciszka Blachnickiego, kontynuatorem oazowego dzieła.

17 października w parafii św. Józefa Oblubieńca NMP na Kole (ul. Deotymy 41) obchodzona będzie rocznica śmierci ks. Wojciecha Danielskiego (1935-1985) - drugiego moderatora krajowego Ruchu Światło-Życie i krajowego duszpasterza służby liturgicznej (1984-1985). Był wybitnym liturgistą, pracownikiem naukowym Katolickiego Uniwersytetu Lubelskiego, cenionym rekolekcjonistą i spowiednikiem osób duchownych i świeckich.

Obchody rozpocznie o godz. 10 wspólna modlitwa w kościele. Po niej księża Stanisław Lech, Tomasz Bać i Marcin Loretz wygłoszą konferencję "Liturgia - ewangelizacja i życie" oraz dadzą świadectwa. Około 11.30 uczestnicy wyjdą na cmentarz Powązkowski, by pomodlić się przy grobie ks. Danielskiego i złożyć na nim wiązanki kwiatów. O godz. 15 w kościele św. Józefa na Kole kard. Kazimierz Nycz odprawi Mszę św. w intencji zmarłego kapłana. Po Eucharystii ks. Grzegorz Demczyszak przedstawi prezentację o ks. Wojciechu Danielskim i wygłosi konferencję. Spotkanie zakończy się nieszporami o godz. 17.


Wojciech Danielski urodził się 10 kwietnia 1935 r. w Milanówku. Od 1947 r. uczęszczał do Gimnazjum fundacji Górskich pod wezwaniem św. Wojciecha w Warszawie. Po maturze wstąpił do Metropolitalnego Seminarium Duchownego w Warszawie, które ukończył w 1956 r., zdobywając równocześnie absolutorium na Kursie Niższym Wydziału Teologicznego Akademii Teologii Katolickiej. Z powodu niepełnego wieku wymaganego do przyjęcia święceń kapłańskich, władza archidiecezjalna skierowała Wojciecha Danielskiego na dalsze studia specjalistyczne z historii Kościoła w średniowieczu na Katolickim Uniwersytecie Lubelskim.

W czasie nauki na KUL-u, 29 czerwca 1958 r. otrzymał święcenia kapłańskie w archidiecezji warszawskiej z rąk bp Zygmunta Choromańskiego. Po studiach licencjackich został skierowany go do parafii Najświętszego Serca na Grochowie, a potem został kapelanem sióstr niepokalanek na Mokotowie. W 1964 r. podjął pracę naukową na KUL. Od 1965 r. uczestniczył w redagowaniu Biuletynu Liturgicznego. W tym samym okresie był współorganizatorem (z ks. F. Blachnickim - założycielem Ruchu Światło -Życie) sympozjów pastoralno-liturgicznych w Krościenku n. Dunajcem, a z ks. W. Schenkiem dorocznych spotkań naukowych dla Wykładowców Liturgiki Zakładów Teologicznych w Polsce. W ramach Diecezjalnej Komisji Liturgicznej, w 1974 r. przygotował rozdział o Liturgii dla Synodu Warszawskiego.

Osobną kartę zapisał ks. Danielski w dziejach Krajowego Duszpasterstwa Służby Liturgicznej oraz Ruchu Światło-Życie, najpierw jako współpracownik ks. Franciszka Blachnickiego, Krajowego Duszpasterza Służby Liturgicznej i założyciela Ruchu, potem jako moderator krajowy Ruchu Światło-Życie. Był autorem przekładu wielu pieśni liturgicznych i piosenek religijnych. Rozmiłowany w liturgii, człowiek modlitwy, „Homo Paschalis”, jak określali go ci, którzy go znali.Posługę moderatora i ojca pełnił do ostatnich dni swego życia. Zmarł w Warszawie 24 grudnia 1985 r. Został pochowany na Powązkach, w grobowcu kapłanów archidiecezji warszawskiej.

« 1 »
oceń artykuł Pobieranie..
Dyskusja zakończona.

Ze względów bezpieczeństwa, kiedy korzystasz z możliwości napisania komentarza lub dodania intencji, w logach systemowych zapisuje się Twoje IP. Mają do niego dostęp wyłącznie uprawnieni administratorzy systemu. Administratorem Twoich danych jest Instytut Gość Media, z siedzibą w Katowicach 40-042, ul. Wita Stwosza 11. Szanujemy Twoje dane i chronimy je. Szczegółowe informacje na ten temat oraz i prawa, jakie Ci przysługują, opisaliśmy w Polityce prywatności.

Najnowszy numer

GN 26/2024

30 czerwca 2024

ks. Adam Pawlaszczyk ks. Adam Pawlaszczyk Redaktor naczelny „Gościa Niedzielnego”, wicedyrektor Instytutu Gość Media. Święcenia kapłańskie przyjął w 1998 r. W latach 1998-2005 pracował w duszpasterstwie parafialnym, po czym podjął posługę w Sądzie Metropolitalnym w Katowicach. W latach 2012-2014 był kanclerzem Kurii Metropolitalnej w Katowicach. Od 1.02.2014 r. pełnił funkcję oficjała Sądu Metropolitalnego. W 2010 r. obronił pracę doktorską na Wydziale Prawa Kanonicznego UKSW w Warszawie i uzyskał stopień naukowy doktora nauk prawnych w zakresie prawa kanonicznego.

Piotr łączy

Po raz kolejny mi się to przytrafiło za sprawą polskiego internetu. Po raz kolejny przez kilka sekund wahałem się, czy aby na pewno nie przeoczyłem ważnego dokumentu watykańskiego. Któregoś ranka, czytając tłusty tytuł na jednym z największych polskich informacyjnych portali, oniemiałem.

Więcej w Artykuł

Zapraszamy

Brak dostępnych wydarzeń.

Tylko w Gościu