17 października rozpoczyna się peregrynacja znaków Światowych Dni Młodzieży w archidiecezji warszawskiej. Do 3 listopada krzyż podarowany młodzieży przez Jana Pawła II i ikona maryjna Salus Populi Romani odwiedzą ważne dla stolicy miejsca.
W stolicy peregrynacja symboli ŚDM rozpocznie się od kościoła seminaryjnego przy Krakowskim Przedmieściu, gdzie 17 października od godz. 19-tej będzie trwać całonocne czuwanie. Następnego dnia o 11.50 z kościoła seminaryjnego w kierunku kościoła kapucynków przy ul. Miodowej wyruszy procesja z krzyżem i ikoną MB. Na szlaku niedzielnej peregrynacji znajdzie się kościół bazylianów, katedra polowa WP, kościół paulinów, ok. 18.50 symbole przejdą przez Plac Zamkowy w kierunku kościoła św. Anny, gdzie odbędzie się całonocne czuwanie.
Znaki Światowych Dni Młodzieży odwiedzą wiele miejsc w archidiecezji warszawskiej. Ich peregrynacja potrwa 2 tygodnie, dlatego nie było możliwe, żeby odwiedziły wszystkie 215 parafii. Przy krzyżu i ikonie będzie można modlić się m.in. w ośmiu kościołach archidiecezji, gdzie co roku w Niedzielę Palmową spotyka się młodzież na diecezjalnych obchodach Światowych Dni Młodzieży.
Znaki ŚDM odwiedzą sanktuaria, ale również miejsca ważne dla miasta stołecznego: Starówkę i Plac Piłsudskiego. Ponadto: szkoły, uczelnie, miejsca pracy i areszt śledczy na Rakowieckiej.
W katedrze polowej Wojska Polskiego planowane jest spotkanie dla wojska i harcerzy, a w kościele Świętego Krzyża - dla wolontariuszy, oraz stypendystów Fundacji "Dzieło Nowego Tysiąclecia”.
- Krzyż jest znakiem naszej wiary - podkreśla ks. Marek Przybylski, dyrektor Wydziału Duszpasterstwa Dzieci i Młodzieży warszawskiej kurii, współorganizator peregrynacji. Zwraca także uwagę, że krzyż niesiony w różne miejsca jest pytaniem o sens życia.
- Niewątpliwie nie jest to znak obojętny. Dla nas jest świętością, choć niektórych może bulwersować. Dlaczego młodzi ludzie niosą go przez świat? Przypomnienie, że krzyż został dany młodzieży przez Jana Pawła II, aby zaniosła Chrystusa całemu światu to ważne przesłanie tej peregrynacji - dodaje duchowny.
Obok krzyża niesiona będzie ikona Najświętszej Maryi Panny Salus Populi Romani. - Ma ona przypominać o macierzyństwie względem Kościoła. Wszyscy zostaliśmy pod krzyżem oddani pod opiekę Maryi. W krzyżu i ikonie dostrzegamy obraz Kościoła pielgrzymującego przez ziemię ku zbawieniu - wyjaśnia ks. Przybylski.
Peregrynacja znaków Światowych Dni Młodzieży ma przybliżyć młodym ideę spotkania z papieżem, które odbędzie się w 2016 r. w Krakowie. To też jedna z form duchowego przygotowania do tego wydarzenia.
Peregrynacji towarzyszy hasło "Dotknij miłosierdzia”. Krzyż i ikona Salus Populi Romani wędrują po Polsce od 14 kwietnia 2014. W pierwszym etapie odwiedziły archidiecezję poznańską oraz diecezje: kaliską, włocławską, warszawsko-praską i siedlecką. Pod koniec czerwca 2014 wyjechały na Białoruś, Litwę, Łotwę, Rosję, Ukrainę, Mołdawię, Rumunię, Węgry, Słowację i Czechy. Do Polski wróciły ponownie 14 grudnia 2014 roku i zostaną u nas do czasu Światowych Dni Młodzieży odwiedzając kolejne polskie diecezje.