Znane nazwiska, ale też stylistka, tynkarz i kaznodzieja starają się o nasze głosy do parlamentu.
25 października Warszawa już tradycyjnie stanie się miejscem wyborczego starcia liderów największych partii. W stolicy i jej okolicy listy wyborcze do Sejmu zgłosiło 11 komitetów wyborczych. O 32 poselskie mandaty powalczy 564 kandydatów, a o 6 senatorskich - 20 osób.
W wyborach do Sejmu cała Warszawa tworzy jeden okręg wyborczy (nr 19), z którego wybierzemy 20 posłów. Drugi (nr 20), z którego wyłonionych będzie 12 posłów, tworzą powiaty: grodziski, legionowski, nowodworski, otwocki, piaseczyński, pruszkowski, warszawski zachodni i wołomiński.Ponieważ posłowie wybierani są w systemie proporcjonalnym, najpierw pod uwagę bierze poparcie, jakie uzyskały komitety w danym okręgu. Na jego podstawie oblicza się liczbę przypadających mandatów. Posłami zostają ci kandydaci, którzy zdobyli najwyższą liczbę głosów na listach swojego komitetu. Żeby partia weszła do parlamentu musi w skali kraju uzyskać więcej niż 5 proc.poparcia, a komitet koalicyjny – 8 proc.
Prestiżowe na listach wyborczych miejsca z numerem 1 zajmują zazwyczaj partyjni liderzy. Dwie największe partie, które w przedwyborczych sondażach mocno wyprzedzają konkurentów, na pierwszym miejscu umieściły Jarosława Kaczyńskiego (PiS) oraz Ewę Kopacz (PO). Na kolejnych pozycjach PiS ulokował Mariusza Kamińskiego( były szef Centralnego Biura Antykorupcyjnego) i posłów: Małgorzatę Gosiewską i Artura Górskiego. Na liście PO, tuż za panią premier znajdziemy dwoje ministrów: Andrzeja Halickiego i Joannę Kluzik-Rostkowską oraz posłankę Joannę Fabisiak. Lokomotywami pozostałych list wyborczych są: Tomasz Jędrzejczak (PSL), Janusz Korwin-Mikke (KORWiN), Barbara Nowacka (Zjednoczona Lewica), Paweł Kukiz (Kukiz`15), Ryszard Petru (Nowoczesna), Piotr Ikonowicz (Ruch Społeczny Rzeczpospolitej Polskiej) oraz Adrian Zandber (Partia Razem) i Mariola Robczan-Mazowiecka (Obywatele do Parlamentu).
W okręgu podwarszawskim do Sejmu jako „jedynki” PiS wystawiło posła Mariusza Błaszczaka, PO – marszałek Sejmu Małgorzatę Kidawę-Błońską, PSL – wicepremiera Janusza Piechocińskiego, a Zjednoczona Lewica – wicemarszałek Sejmu Wandę Nowicką. W tym okręg swoich list nie wystawił Ruch Społeczny RP i Obywatele do Parlamentu. Znajdziemy za to z nr. 10 komitet wyborców Zbigniewa Stonogi.
O miejsce w poselskiej ławie starają się doświadczeni politycy i zupełni nowicjusze. Wśród kandydatów zobaczymy nazwiska m.in. wojewody mazowieckiego Jacka Kozłowskiego, aktorki Doroty Stalińskiej, reżysera Michała Kondrata, producenta filmowego Macieja Pawlickiego, Miriam Shaded z fundacji Estera (pomagającej w sprowadzeniu uchodźców z Syrii), krewnych ofiar katastrofy smoleńskiej: Andrzeja Melaka, Małgorzaty Wypych i Magdaleny Marty. Na listach KW „Kukiz`15” znalazły się trzy osoby mieszkające za granicą oraz adwokat Jacek Wilk, który bez powodzenia kandydował w ostatnich wyborach prezydenckich. Wielu kandydatów ma doświadczenie prawnicze, politologiczne, ekonomiczne, dziennikarskie, ale nie brakuje studentów – szczególnie dużo jest ich na liście KW KORWiN. O nasze głosy starają się też: ogrodnik-warzywnik, kryminolog, kilku kucharzy, gazownik, mechanik samochodowy, dentyści, stylistka, architekt krajobrazu, sprzedawczyni, zbrojarz-tynkarz, specjalista leczenia sztuką, pięcioro emerytów i jedna rencistka.
W wyborach do Senatu obowiązują okręgi jednomandatowe, których w stolicy mamy cztery. Z każdego wyłoniony zostanie jeden senator. Kolejnych dwóch wybiorą dwa okręgi podwarszawskie. Wyborcy z powiatów legionowskiego, nowodworskiego, warszawskiego zachodniego i wołomińskiego będą wybierali do Senatu pomiędzy historykiem Janem Żarynem (wystawionym przez KW PiS) i starającą się o reelekcję Anną Aksamit (KW PO). Prosty wybór będzie też w okręgu 42 w Warszawie, gdzie w szranki stają senator Marek Borowski (KWW Marka Borowskiego) i członek Trybunału Stanu Piotr Andrzejewski (KW PiS). Najwięcej, bo 6 kandydatów zgłoszono w okręgu obejmującym powiaty grodziski, otwocki, piaseczyński i pruszkowski. Tam konkurować będą ze sobą m.in. adwokat Roman Giertych i były prezes Naczelnej Rady Lekarskiej Konstanty Radziwiłł.
Na dwudziestu kandydatów, tylko trzech należy do partii, reszta do osoby bezpartyjne. Jedna czwarta kandydatów to adwokaci lub prawnicy.