Glina i Światło

Z okazji trwającego Roku Życia Konsekrowanego i 5. rocznicy obecności Monastycznych Wspólnot Jerozolimskich w Warszawie zaprezentowano medytację muzyczną „W świetle Taboru”.

- Projekt skierowany jest do ludzi wrażliwych na piękno, przede wszystkim do tych, którzy dali się uwieść Bogu, źródłu wszelkiego piękna. Adresowany jest także do osób stawiających sobie pytania o powołanie, ale też do poszukujących Boga. Opowiada o tym, co dzieje się w człowieku, który odważył się odpowiedzieć na Boże wezwanie. Językiem muzyki opisujemy intymną relację, do której zaprasza i wprowadza sam Bóg. Chcemy dać odbiorcy szansę, by zakosztował tej relacji słodyczy, ale i grozy. To uczta dla duszy na wysokim poziomie artystycznym - zapowiadała s. Maria Magdalena MWJ, autorka scenariusza.

Medytacja muzyczna, która swoją premierę miała w kwietniu br., została ponownie zaprezentowana 24 października w  kościele MB Jerozolimskiej. Złożyły się na nią śpiewy, fragmenty Ewangelii, komentarze, gra na instrumentach i wyświetlany fresk Jezusa z prawosławnego klasztoru z Kosowa. Młodzi artyści, osoby świeckie i duchowne, przygotowali repertuar muzyczny opracowany specjalnie na tę okazję, a inspirowany tekstami biblijnymi nawiązującymi do tajemnicy powołania i oddania się Bogu. Można też było usłyszeć fragmenty kompozycji J.S. Bacha, G. Ph. Telemanna czy P. Czajkowskiego.

Repertuar muzyczny projektu„ W świetle Taboru” zainspirowany został tekstami biblijnymi rozważającymi tajemnice powołania   Repertuar muzyczny projektu„ W świetle Taboru” zainspirowany został tekstami biblijnymi rozważającymi tajemnice powołania
Agnieszka Kurek-Zajączkowska /Foto Gość
Utwory wokalne, przeplatane grą na altówce, cytrze, flecie czy oboju, wykonał zespół Camerata Terezja pod dyrekcją Teresy Gręziak. Komentarze do czytanych zdań z Ewangelii przygotował ks. dr. hab. Robert Woźniak.

- Bóg jest artystą, a najwspanialszym Jego dziełem jest człowiek. Życie staje się sztuką dzięki temu, że przebywa w nim Światło. Mimo panującej wokół ciemności, z dnia na dzień coraz więcej możemy doświadczyć w sobie przemiany dokonanej przez Boga. Widzą to szczególnie osoby konsekrowane mające przecież świadomość, że są gliną wypełnioną Światłem – mówił w jednym z nich ks. Woźniak. Przewodnią myślą jego wyjaśnień był biblijny opis przemienienia Jezusa na Górze Tabor.

- Bardzo się cieszę, że tak wspaniale przeżywacie Rok Życia Konsekrowanego, a swoim życiem pokazujecie jak odbijać światło Chrystusa – chwalił na zakończenie spotkania kard. Kazimierz Nycz. Metropolita warszawski zauważył też, że każdy człowiek ochrzczony stoi przed wielkim wyzwaniem jakim jest ukazywanie Boga innym.

W wydarzeniu, które honorowym patronatem objęli kard. Kazimierz Nycz i abp Henryk Hoser, uczestniczyli m.in. bp Rafał Markowski, bp Marek Solarczyk i siostry zakonne z warszawskich zgromadzeń.

Kolejnym projektem muzycznym opracowywanym w kościele przy ul. Łazienkowskiej będzie „List kobiet do świata”, którego premiera odbędzie się w lipcu 2016 r. w ramach Światowych Dni Młodzieży. 

« 1 »
oceń artykuł Pobieranie..