W październiku ruszył kolejny cykl spotkań Laboratorium Słowa Bożego. Celem wykładów organizowanych przez Bractwo Słowa Bożego jest przybliżenie słuchaczom historii i sposobów interpretacji Pisma Świętego, które jest fundamentem życia każdego chrześcijanina.
Wykłady prowadzone przez doświadczonych biblistów odbywają się w poniedziałki od 19.30 do 21.00 w kościele Duszpasterstwa Środowisk Twórczych p.w. św. Brata Alberta i św. Andrzeja Apostoła w Warszawie. W roku 2015/2016 zajęcia poprowadzi czterech wykładowców: ks. dr Piotr Klimek, ks. dr Mariusz Szmajdziński, o. dr Waldemar Linke oraz ks. dr Leszek Rasztawicki. Każdy z nich weźmie na warsztat inną część Pisma Świętego.
W poniedziałek 26 października swój cykl rozpoczął ks. dr Mariusz Szmajdziński, który poświęci swoje zajęcia księgom historycznym Starego Testamentu. Na wstępie wykładu, teolog wskazywał na ogromne znaczenie tej części Biblii dla Izraelitów - narodu wybranego.
- Wspólnota żydowska odczytuje te księgi jako swoją historię, czyli proroctwo - tłumaczył ks. dr M. Szmajdziński. Biblista wyjaśnił także różnicę pomiędzy starożytnymi proroctwami, a tymi, które można znaleźć w Piśmie Świętym. Pierwsze miały charakter indywidualny. W tym miejscu ksiądz przywołał przykład Wyroczni Delfickiej i sposobu, w jaki przepowiadała przyszłość: odnosiła się bezpośrednio do jednostki. Drugie proroctwa, które znajdziemy z kolei w Biblii, mają najczęściej charakter zbiorowy: są skierowane do całej społeczności Izraela.
Zajęcia cieszą się dużym zainteresowaniem. Na spotkaniu z ks. dr Szmajdzińskim było obecnych kilkadziesiąt osób. Większość z nich miała przy sobie Pismo Święte - dzięki temu mogli wspólnie z prowadzącym czytać omawiane fragmenty, a także aktywnie brać udział w dyskusji. W czasie wykładu było bowiem wiele okazji do rozmowy z biblistą, a nawet do wejścia z nim w polemikę. Biblia jest dla wierzących przede wszystkim źródłem wiary, ale to nie zmienia faktu, że jest także ogromnym wyzwaniem intelektualnym.
Laboratorium Słowa Bożego jest świetną okazją do jego podjęcia. Jednak organizatorzy zauważają, że studiowanie Pisma Świętego jest jednak czymś więcej niż zwykłe zdobywanie wiedzy: "Różni się ono od szkolnej nauki, bowiem w szkole ocenia się za wiedzę, a nie za to, na ile wiedza stała się fundamentem życia". Warto o tym pamiętać, interpretując Biblię.
Więcej informacji na temat spotkań w ramach Laboratorium Słowa Bożego można znaleźć pod adresem www.bractwoslowa.pl.