Nowy numer 28/2018 Archiwum

Tak stolica będzie świętować niepodległość

Historyczna defilada, marsz, bieg, koncerty i wystawy z okazji 11 listopada.

Główne obchody Święta Niepodległości odbędą się na stołecznym pl. Piłsudskiego. Rozpocznie je koncert i pokaz musztry paradnej w wykonaniu Orkiestry Wojskowej. W południe odbędzie się uroczysta odprawa wart, niepodległościowy apel pamięci oraz złożenie wieńców przy Grobie Nieznanego Żołnierza.

Później z pl. Piłsudskiego wyruszy defilada historyczna, w której weźmie udział ponad 400 rekonstruktorów w umundurowaniu różnych oddziałów wojskowych m.in. powstańców listopadowych i warszawskich, Polskiej Organizacji Wojskowej z 1918 r., armii ochotniczej z 1920r., Polskich Sił Zbrojnych na Zachodzie, Wileńskiej Brygady AK oraz oddziału Dywersja i Sabotaż Kobiet. 

Defilada, podczas której zostaną zaprezentowane także pojazdy m.in. samochód z karabinem maszynowym 20 mm z lawetą, wóz pancerny, Jeep Willys, ciągnik artyleryjski i motocykl Royal Enfield, przejdzie Traktem Królewskim do Muzeum Wojska Polskiego. Tam zaplanowano piknik pod hasłem "Dotknij niepodległości".

Marsz Niepodległości, który co roku odbywa się 11 listopada, ma się rozpocząć na rondzie Dmowskiego o godz. 14. Demonstranci przejdą: Al. Jerozolimskimi, mostem Poniatowskiego i Al. Poniatowskiego na błonia Stadionu Narodowego, w pobliże stacji kolejowej.

Na początku i na końcu zaplanowano przemówienia działaczy Ruchu Narodowego, z którym związane jest Stowarzyszenie "Marsz Niepodległości" - organizator demonstracji, oraz zaproszonych gości. Hasło tegorocznego marszu brzmi: "Polska dla Polaków. Polacy dla Polski" i jest ono związane z "zalewem nielegalnych imigrantów, którzy kołaczą do drzwi Europy".

Na tegoroczną demonstrację narodowcy zaprosili prezydenta Andrzeja Dudę. Jednak po południu 11 listopada prezydent będzie świętował na lokalnej imprezie ku czci niepodległej Rzeczpospolitej w Białej Podlaskiej (Lubelskie). Rano, o godz. 9 Andrzej Duda weźmie udział w Mszy św. w kościele Świętego Krzyża, w Belwederze wręczy najwyższe odznaczenia państwowe, potem będzie uczestniczył w uroczystej zmianie warty przed Grobem Nieznanego Żołnierza oraz spotka się z korpusem dyplomatycznym. 

« 1 2 »
oceń artykuł

Zobacz także

 • Krzysztof
  05.11.2015 08:49
  Dziwne gazeta katolicka i nie podaje informacji o Mszy św. o 9.00 w Bazylice św. Krzyża
 • jjw
  05.11.2015 14:18
  Dziękujemy za zwrócenie uwagi. Błąd poprawiliśmy. Pomyłki się zdarzają nawet PAP.
  doceń 0

Ze względów bezpieczeństwa, kiedy korzystasz z możliwości napisania komentarza lub dodania intencji, w logach systemowych zapisuje się Twoje IP. Mają do niego dostęp wyłącznie uprawnieni administratorzy systemu. Administratorem Twoich danych jest Instytut Gość Media, z siedzibą w Katowicach 40-042, ul. Wita Stwosza 11. Szanujemy Twoje dane i chronimy je. Szczegółowe informacje na ten temat oraz i prawa, jakie Ci przysługują, opisaliśmy w Polityce prywatności.

Zapisane na później

Pobieranie listy

Rekalma