Dziesiątki imprez, biegów, marszy i wystaw na 11 listopada w Warszawie.
Drugim z wieczornych wydarzeń muzycznych będzie VII Koncert Niepodległości "Rok 1980" w Muzeum Powstania Warszawskiego. W tym roku jego inspiracją są strajki z sierpnia 1980 r. i wydarzenia z lat 1981-1989. Podkreślona będzie też rola dziedzictwa Armii Krajowej i etosu powstań narodowych, które ukształtowały patriotyzm i postawy kolejnych pokoleń Polaków.
Zaprezentowane zostaną m.in. utwory "My, Pierwsza Brygada", "Rota" oraz "Mury" i "Nasza klasa" Jacka Kaczmarskiego. Z towarzyszeniem muzyków wystąpią wokaliści Ola Turkiewicz i Grzegorz Wilk. Narrację poprowadzi aktor Antoni Pawlicki. Oba koncerty patronatem objął prezydent Andrzej Duda.
W ciągu dnia Muzeum Powstania Warszawskiego zaprasza rodziny z dziećmi do uczestnictwa w akcji "Drzewko Wolności". Najmłodsi otrzymają sadzonki małych dębów, dowiedzą się, jak o nie dbać i dlaczego polskie lasy były tak ważne w naszej historii, oraz przygotują tabliczkę identyfikacyjną drzewka ze swoim imieniem. Zaplanowano też uroczyste zasadzenie drzewka w muzealnym parku Wolności.
Stołeczna Kordegarda organizuje okolicznościową wystawę "Dziś poniedziałek, 11 listopada. Polska jest niepodległa" także pod honorowym patronatem prezydenta. Ekspozycja ukazuje proces odzyskiwania przez Polskę niepodległości przedstawiany w artykułach światowej prasy z listopada 1918 r.
Zaprezentowane zostaną też m.in. sylwetki wybranych "rzeczników sprawy polskiej", jak: premier Wielkiej Brytanii Andrew Bonar Law, brytyjska pisarka Laurence Alma-Tadema czy pianista, uczestnik konferencji pokojowej w Paryżu po I wojnie Ignacy Jan Paderewski. Wystawa będzie czynna do 22 listopada.
Spacerujący po Starym Mieście będą mogli obejrzeć wyświetlane przez stołeczne Archiwum Państwowe na monitorze znajdującym się na rogu ul. Krzywe Koło i Nowomiejskiej fotografie i dokumenty archiwalne, m.in. z listopada 1918 roku.
11 listopada będzie można także uczcić wysłaniem specjalnej kartki pocztowej lub e-kartki z życzeniami z okazji Święta Niepodległości do kogoś bliskiego lub znajomego w ramach akcji "Mamy Niepodległą". Na kartkach znalazł się m.in. niezrealizowany projekt banknotu o nominale pięciu mln z wizerunkiem Józefa Piłsudskiego. Akcję organizuje Muzeum Józefa Piłsudskiego w Sulejówku.