Nowy numer 43/2020 Archiwum

58 mln do podziału

Od dziś można składać projekty, które będą realizowane z budżetu partycypacyjnego w roku 2017. Jakie są zasady podziału 58 mln złotych?

Konferencja inaugurująca nabór projektów do budżetu partycypacyjnego odbyła się w Kawiarni Wielopokoleniowej, która powstała przy ul. Anielewicza w ramach pierwszej edycji budżetu.

- Ten lokal jest dowodem na to, że od pomysłu do realizacji droga nie jest taka daleka, jak może się wydawać. To miejsce żyje: do kawiarni międzypokoleniowej przychodzą i starsi, i młodsi - zapewnia Anna Strzelecka, dyrektor Domu Kultury Śródmieście, któremu podlega kawiarnia.

- Większość, ok. 70 proc. projektów z pierwszej edycji została już ukończona. Realizacja kilku, niestety, będzie musiała zostać przeniesiona na kolejny rok, m.in. z powodów infrastrukturalnych - poinformował wiceprezydent Warszawy Jarosław Jóźwiak, wymieniając m.in. Ośrodek Wsparcia dla Osób Niepełnosprawnych na Ursynowie. W związku z koniecznością budowy drogi dojazdowej, decyzją zarządu dzielnicy Ursynów w 2016 r. musi zostać najpierw wykonana ulica, umożliwiająca dojazd do ośrodka. - Wkrótce ruszamy z realizacją zadań z II edycji budżetu partycypacyjnego, a już od dziś przyjmujemy nowe projekty, które będą mogły być wykonane w 2017 r. - dodaje wiceprezydent Warszawy.

W tym roku dzielnice postanowiły, że przeznaczą na projekty budżetu partycypacyjnego ponad 58 mln zł. To kwota większa niż w II edycji, gdzie do dyspozycji mieszkańców było 51,2 mln zł. W III budżecie partycypacyjnym najwięcej na projekty przeznaczą Bielany: 7,52 mln zł, aż pięć razy więcej niż w pierwszej edycji.

- W tym roku wprowadzamy jednak kilka zmian. Wcześniej rozpoczynamy, aby mieszkańcy mieli więcej czasu na zgłaszanie swoich pomysłów. Każdy projekt będzie mógł mieć aż trzech autorów. Nie będzie też etapu preselekcji, wszystkie projekty zostaną skierowane do kolejnych etapów. Wprowadziliśmy także procedurę odwoławczą, a głosowanie w urzędach dzielnic, oprócz głosowania przez internet, będzie możliwe tylko osobiście - mówi Justyna Piwko, koordynatorka budżetu partycypacyjnego w Warszawie.

Zgłaszanie projektów do budżetu partycypacyjnego możliwe jest w urzędach dzielnic albo przez internet. Projekty przyjmowane są do 15 stycznia 2016 r. Głosowanie odbędzie się w dniach 14-24 czerwca, a wyniki ogłoszone zostaną do 15 lipca.

« 1 »
oceń artykuł Pobieranie..

Wyraź swoją opinię

napisz do redakcji:

gosc@gosc.pl

podziel się

Polecane filmy

Zapisane na później

Pobieranie listy

Reklama