Nowy numer 43/2020 Archiwum

Przejdź przez Święte Drzwi

Ogłaszając Rok Miłosierdzia, papież Franciszek szczególną uwagę poświęcił osobom chorym i więźniom, czyli tym, którzy nie będą mieli  możliwości dotrzeć do kościołów jubileuszowych.

Archidiecezja warszawska zainauguruje Jubileusz Miłosierdzia w niedzielę 13 grudnia o godz. 11 Mszą św. pod przewodnictwem kard. Kazimierza Nycza. Wymownym znakiem będzie otwarcie Drzwi Świętych stołecznej archikatedry św. Jana Chrzciciela.

Papież Franciszek, ogłaszając Nadzwyczajny Jubileusz Miłosierdzia bullą „Misericordiae vultus” wyraził życzenie, aby był on obchodzony nie tylko w Rzymie, ale również we wszystkich diecezjach świata.

Mottem tego Roku będą słowa „Miłosierni jak Ojciec” zaczerpnięte z Ewangelii według św. Łukasza. Z Jubileuszem Miłosierdzia związany będzie także odpust, wskazujący, iż Boże przebaczenie grzechów nie zna granic.

Będzie można go uzyskać poprzez pielgrzymkę do Drzwi Świętych w kościołach wyznaczonych przez biskupa diecezjalnego czyli tzw. kościołach jubileuszowych oraz wypełnienie tzw. zwykłych warunków uzyskania odpustu czyli przystąpienie do spowiedzi i Komunii świętej oraz modlitwę w intencjach Ojca Świętego. 

Kard. Nycz ustanowił w archidiecezji warszawskiej 12 kościołów jubileuszowych. Wśród nich są wszystkie kościoły archidiecezji pod wezwaniem Miłosierdzia Bożego. W diecezji warszawsko-praskiej abp. Henryk Hoser pozwolił, by Rok Miłosierdzia w specjalny sposób był obchodzony w 32 świątyniach.

Ale ogłaszając Rok Miłosierdzia, papież Franciszek szczególną uwagę poświęcił osobom chorym i więźniom, czyli tym, którzy nie będą mieli  możliwości dotrzeć do kościołów jubileuszowych. 

Chorzy, starsi i samotni, którzy nie są w stanie wyjść z domu  mogą uzyskać jubileuszowy odpust związany z przejściem przez Drzwi Święte poprzez "przeżywanie z wiarą i radosną nadzieją tego momentu próby, poprzez przyjęcie Komunii św. lub uczestniczenie we Mszy św. i w modlitwie wspólnotowej, również za pośrednictwem różnych mediów". 

Natomiast więźniowie będą mogli uzyskać odpust "kiedy będą przechodzili przez drzwi swojej celi, kierując myśli i modlitwę do Ojca". "Niech za każdym razem ten gest oznacza dla nich przejście przez Drzwi Święte, bo miłosierdzie Boże, które potrafi przemienić serca, jest również w stanie przeobrazić kraty w doświadczenie wolności" - napisał papież Franciszek

Wydarzenia Roku Miłosierdzia w archidiecezji warszawskiej:

 • 2 lutego – Jubileusz Życia Konsekrowanego
 • 4/5 lutego - „24 godziny dla Pana” - adoracja i celebracja pokutna w parafiach
 • 19 marca – Jubileusz Młodych
 • 3 kwietnia – Niedziela Bożego Miłosierdzia
 • 26 maja – Jubileusz Diakonów
 • 5 czerwca – Jubileusz Kapłanów – w ramach IX Święta Dziękczynienia
 • 4 września – Jubileusz pracowników oraz wolontariuszy miłosierdzia – Caritas)
 • 8 października – Jubileusz Maryjny – kółek różańcowych
 • 1-2 listopada – Modlitwy o miłosierdzie dla zmarłych
 • 13 listopada – Zamknięcie Drzwi Świętych w bazylikach Rzymu oraz w diecezjach
 • 20 listopada – Zamknięcie Drzwi Świętych w Bazylice św. Piotra w Rzymie oraz zakończenie Jubileuszu Miłosierdzia.

 

 

« 1 »
oceń artykuł Pobieranie..

Wyraź swoją opinię

napisz do redakcji:

gosc@gosc.pl

podziel się

Polecane filmy

Zapisane na później

Pobieranie listy

Reklama