Na deskach seminaryjnego teatru zostanie wystawiona sztuka o św. Maksymilianie Marii Kolbem. Tym razem postać świętego poznamy oczami dziennikarzy. Premiera sztuki "Wczoraj. Dziś. Zawsze" odbędzie się w 7 grudnia w praskim seminarium.
Akcja sztuki "Wczoraj. Dziś. Zawsze", przygotowana zgodnie z seminaryjną tradycją przez alumnów III roku Wyższego Seminarium Duchownego Diecezji Warszawsko-Praskiej, rozpoczyna się w redakcji jednej z gazet. Młodzi dziennikarze mają zamiar napisać o zadziwiającym epizodzie z historii klasztoru założonego przez św. Maksymiliana w japońskim mieście Nagasaki. Chcąc bliżej poznać postać założyciela, wybierają się do Niepokalanowa. Biografię świętego przybliża im kustosz Muzeum św. Maksymiliana.
Opowieść prowadzi do Rzymu, gdzie św. Maksymilian rozpoczyna swoją wydawniczą działalność, potem przez klasztor w Niepokalanowie, który zakłada święty, aż do obozu koncentracyjnego w Auschwitz, gdzie Maksymilian podejmuje heroiczną decyzję o oddaniu życia za jednego ze współwięźniów.
- Dziennikarze, "wchodząc w temat", poznają bliżej motywację jego działań i wartości, którymi się kierował. W naturalny sposób odnoszą je do siebie, a tym samym zapraszają do konfrontacji także widzów - wyjaśnia kl. Łukasz Piotrowski.
- Dla nas samych była to okazja do zapoznania się z człowiekiem, którego można nieco patetycznie określić mianem niezwykłego, choć w tym stwierdzeniu nie ma przesady. W rzeczywistości głównym bohaterem jest Niepokalana - Pani jego serca, której był rycerzem, której od młodości poświęcił życie i której duchem żył aż do 14 sierpnia 1941 r. Odszedł do Boga w dniu Jej święta - dodaje.
Sztukę napisała Agnieszka Przybylska, klerycy dopisali kilka scen. Adaptację i scenariusz opracował Dariusz Kowalski, aktor teatralny i telewizyjny, we współpracy z Markiem Cichuckim. Oprawę muzyczną stworzył Tomasz Łuc.
Premiera spektaklu "Wczoraj. Dziś. Zawsze" odbędzie się 7 grudnia o godz. 19 w gmachu praskiego seminarium przy ul. Mehoffera 2. Grupy powyżej 10 osób proszone są o rezerwację pod nr. tel. (22) 676 53 40 lub mailowo: rezerwacja.spektaklwsddwp@gmail.com.
Terminy sztuk:
- 8.12, godz. 18.30;
- 12.12, godz. 14, 16.30, 19;
- 13.12, godz. 15, 18;
- 15.12, godz. 18.30;
- 19.12, godz. 14, 16.30, 19;
- 20.12, godz. 15, 18.