MHP na Cytadeli

- Muzeum Historii Polski najprawdopodobniej będzie mieć siedzibę na Cytadeli - mówi wicepremier, minister kultury Piotr Gliński. Za kilka dni na miejscu ma się odbyć wizja lokalna z udziałem szefa MON Antoniego Macierewicza.

O projekcie budowy MHP na terenie Cytadeli w Warszawie mówiono już wcześniej - po tym, jak upadł pomysł wybudowania gmachu Muzeum nad Trasą Łazienkowską. W lipcu br. rząd Ewy Kopacz przyjął program o finansowaniu budowy MHP na terenie kompleksu Cytadeli Warszawskiej, gdzie usytuowane ma być także Muzeum Wojska Polskiego. Wedle ówczesnych zapowiedzi, MHP miało zostać otwarte w 2018 r., w 100. rocznicę odzyskania przez Polskę niepodległości.

- Była mowa o Cytadeli, ponieważ poprzednicy nasi, nie robiąc nic przez osiem lat w tym kierunku, pod koniec swoich rządów, ze względów politycznych, kampanii politycznej, przyspieszyli. Zaczęli coś wykonywać w kierunku lokalizacji i tę lokalizację znaleziono na Cytadeli. Korzystając z tego, że to jest teren wojskowy i że tam są plany olbrzymiego Muzeum Wojska Polskiego" - powiedział PAP minister Gliński.

- Gigantomania, zupełnie bez sensu zaprojektowana - ocenił szef resortu kultury. - Wojsko już się zorientowało, że to nie ma sensu. I z trzech budynków projektowanych, jeden nie będzie budowany, jeden będzie poświęcony właśnie na nowe Muzeum Wojska Polskiego, a trzeci, olbrzymi budynek, będzie mógł być przeznaczony na Muzeum Historii Polski - powiedział prof. Piotr Gliński, przyznając że początkowo był sceptyczny wobec tego projektu. - Ale po spotkaniu z dyrektorem Robertem Kostro i z ludźmi, którzy prowadzą to muzeum bez siedziby stałej, zostałem przekonany do tego. Wydaje się, że to jest najlepszy sposób, żeby to muzeum można było otworzyć na 100. rocznicę niepodległości Polski. My chcemy w 2018 roku otworzyć to muzeum. I w związku z tym najprawdopodobniej lokalizacja będzie na Cytadeli - powiedział Piotr Gliński.

MHP na Cytadeli   Kaponiera, fragment Cytadeli, w którym 17 września otwarto Muzeum Katyńskie Tomasz Gołąb /Foto Gość Powołane w 2006 r. Muzeum Historii Polski do tej pory nie ma stałej siedziby. Konkurs architektoniczny na projekt budynku rozstrzygnięto w 2009 r. Zgodnie z jego werdyktem, gmach według projektu autorstwa zespołu Paczowski et Fritsch Architectes z Luksemburga miał stanąć w pobliżu Zamku Ujazdowskiego, nad Trasą Łazienkowską. Koszt inwestycji oszacowano na 350 mln zł. Problemem okazało się m.in. finansowanie tego projektu, stąd pomysł umieszczenia Muzeum w Cytadeli.

MHP od momentu powołania prowadzi aktywną działalność. Zrealizowało wiele wystaw we współpracy z innymi instytucjami, m.in. "Dwudziestolecie. Oblicza nowoczesności" i "Pod wspólnym niebem". W listopadzie 2014 r. premier Ewa Kopacz i kanclerz Niemiec Angela Merkel otworzyły w Krzyżowej wystawę Muzeum Historii Polski "Odwaga i pojednanie", nawiązującą do 25-lecia Mszy Pojednania. W kwietniu br. MHP zorganizowało "Smoleńskie portrety" - wystawę w 5. rocznicę katastrofy Tu-154M.

- W środę organizujemy wizję lokalną z ministrem Macierewiczem, bo Cytadela to teren wojskowy, więc musimy współpracować. I mam nadzieję, że podejmiemy ostateczną decyzję. Jest ona już skonsultowana wstępnie z panią premier. Więc myślę, że uda nam się to zrobić, że ten projekt ruszy z kopyta i zdążymy - powiedział prof. Gliński.

Czytaj także:

« 1 »
oceń artykuł Pobieranie..