Nowy numer 44/2020 Archiwum

Misja rodziny: uzdrowienie społeczeństwa

Prawie 300 osób stanu wolnego wzięło udział w Mszy św. sprawowanej w archikatedrze, która zakończyła Tydzień Modlitw o Nowe Rodziny.

Liturgii przewodniczył o. Rober Wawer SJ, duszpasterz osób poszukujących męża lub żony. Jezuita sprawował Najświętszą Ofiarę w intencji powołania nowych, świętych rodzin w zastępstwie nuncjusza apostolskiego w Polsce abp. Celestino Migliore, który z przyczyn niezależnych nie dotarł na Mszę św.

W homilii nawiązał do Ewangelii o powołaniu dwunastu apostołów. - Jezus dał wam pragnienie założenia rodziny, nie tylko dla waszej satysfakcji, ale byście wypełnili misję uzdrowienia społeczeństwa - mówił kaznodzieja.

Wymienił także choroby współczesnej cywilizacji: rosnąca liczba rozwodów, utrata wiary w możliwość stworzenia trwałego związku czy trudność w znalezieniu dojrzałej osoby.  

- Wspólnota Kościoła jest silna dopiero wówczas, gdy silne są najmniejsze wspólnoty, gdzie budowany jest domowy Kościół. Każdy naród i społeczeństwo są zdrowe o ile są zdrowe i silne są rodziny - zauważył.

Jednocześnie zaznaczył, że rolę rodziny, która "jest dobrem całego Kościoła i całej ludzkości” dostrzegł synod oraz warszawscy biskupi, którzy wzięli udział w Tygodniu Modlitw o Nowe Rodziny, a także nuncjusz apostolski, który miał przewodniczyć liturgii na zakończenie Tygodnia.

- To rozumienie widać także u księży, którzy także zaangażowali się w wydarzenia Tygodnia, a także u duchownych w innych diecezjach, którzy na swoim terenie zorganizowali modlitwę w intencji nowych rodzin - powiedział kaznodzieja.

Jezuita wyraził aprobatę, że modlitwa za rodziny odbywa się w pierwszym tygodniu Adwentu, kiedy nasze oczy skierowane są na Świętą Rodzinę. - Ważne, żeby to pragnienie podążania za świętą rodziną w sobie pielęgnować i zarazić nim cały świat - powiedział.

Wyraził też nadzieję, że w przyszłym roku w inicjatywę włączą się wszystkie diecezje w Polsce.

Tydzień Modlitw o Nowe Rodziny rozpoczął się 29 listopada. Każdego dnia w innym kościele była sprawowana Msza św. w intencji nowych rodzin. W sanktuarium MB Łaskawej Mszy św. przewodniczył biskup pomocniczy archidiecezji warszawskiej Rafał Markowski.

Inicjatywa jest odpowiedzią na współczesny problem życia w pojedynkę, dotykający coraz więcej osób, zwłaszcza mieszkańców wielkich miast. Jej inicjatorami są świeccy należący do stołecznych duszpasterstw osób poszukujących męża lub żony.

« 1 »
oceń artykuł Pobieranie..

Wyraź swoją opinię

napisz do redakcji:

gosc@gosc.pl

podziel się

Polecane filmy

Zapisane na później

Pobieranie listy

Reklama