Nowy Numer 16/2024 Archiwum

Żłobki to mit

52 proc. polskich matek nie chce posyłać dziecka do żłobka. Ale państwo forsuje takie formy opieki instytucjonalnej, pompując w nie ogromne pieniądze bez żadnego pozytywnego efektu demograficznego - ostrzegają eksperci "Ordo Iuris", prezentując raport "Jakiej polityki rodzinnej potrzebuje Polska?".

Autorzy raportu podkreślają też, że zgodnie z polską konstytucją, państwo powinno wspierać rodziców w ich rolach wychowawczych, a wysokość świadczeń rodzinnych powinna być skorelowana z wysokością danin publicznych płaconych w związku z wychowaniem dziecka.

- Dzietności sprzyja tradycyjny model stabilnej rodziny, oparty na małżeństwie. Kobiety żyjące w konkubinatach mają statystycznie mniej dzieci - podkreśla K. Dobrowolska.

Autorzy raportu akcentują fakt, że 76 proc. Polaków deklaruje, iż chcieliby mieć dwoje lub troje dzieci. Tymczasem bariery finansowe i brak pracy powodują, że nie mogą zrealizować swoich marzeń o większej rodzinie i poprzestają często na jednym dziecku. - Mamy w efekcie do czynienia z katastrofą demograficzną. Pokolenie wnuków będzie o połowę mniej liczne niż pokolenie dziadków. A to będzie rodzić bardzo poważne skutki dla naszej gospodarki - dodaje T. Zych.

Raport Instytutu na rzecz Kultury Prawnej "Ordo Iuris" to pierwsze tak kompleksowe opracowanie dotyczące polityki rodzinnej w naszym kraju. W jego prezentacji wzięli udział także: Joanna Krupska, prezes Związku Dużych Rodzin Trzy Plus, Andrzej Sadowski, prezydent Centrum im. Adama Smitha, oraz Bartosz Marczuk, zastępca redaktora naczelnego tygodnika "Wprost". Wszyscy ocenili pozytywnie plan wprowadzenia przez nowy rząd dodatku na dzieci 500+.

- To realizacja naszego postulatu bonu wychowawczego 500 zł na każde dziecko i bardzo ważny instrument dowartościowujący rodzinę. Przez lata państwo wspomagało rodzinę według filozofii pomagania biednym. Teraz będzie je wspierać nie dlatego, że jest uboga, ale dlatego, że wykonuje pracę na rzecz społeczeństwa, i to solidnie opodatkowaną. To zwrot pieniędzy za wkład rodziny w dobro wspólne - mówi J. Krupska.

« 1 2 »
oceń artykuł Pobieranie..

Zapisane na później

Pobieranie listy