Z okazji 1050. rocznicy chrztu Polski w Pałacu Rzeczypospolitej można obejrzeć najstarsze zabytki naszej kultury i historii.
W ramach cyklu "Pierwsze/Najstarsze", co miesiąc Biblioteka Narodowa prezentuje w Pałacu Rzeczypospolitej pierwsze teksty i najstarsze zabytki kultury i historii, dokumentujące początki państwa polskiego. To zbiory najcenniejsze i na co dzień niedostępne. Ich prezentacja to prawdziwa gratka. A już w sobotę 19 grudnia będzie można zobaczyć "Roczniki" Jana Długosza.
"Roczniki, czyli kroniki sławnego Królestwa Polskiego" zwane też niekiedy "Dziejami Polski" (Historia Polonica) należą do najwybitniejszych osiągnięć późnośredniowiecznego dziejopisarstwa europejskiego. Imponująco przedstawia się sama objętość dzieła oraz jego chronologiczny zakres jako syntezy dziejów Polski – od czasów legendarnych aż po rok 1480, w którym to 65-letni wówczas Długosz zmarł. Według jego własnego świadectwa żmudna praca nad
"Roczniki"
Archiwum BN
spisywaniem "Roczników" trwała ćwierć wieku. Do czasów rozwoju nowoczesnej historiografii krytycznej w XIX w., kiedy to zaczęto dostrzegać i rozumieć tendencyjność Długosza, "Roczniki" i poglądy ich autora niemal całkowicie zdeterminowały wizję, nie tylko polskiej, przeszłości.
W opowieść Długosza wprowadzi zwiedzających pięć rękopisów i jeden druk, księgi powstałe między XV a XVII wiekiem, jedne z najcenniejszych pomników polskiej historiografii.
Pałac, przy Pl. Krasińskich 3/5, można odwiedzić w sobotę od godz. 10 do 18, a o 14.30 odbędzie się wykład dr. Marka Janickiego pt. „Roczniki” Jana Długosza jako fundament tożsamości historycznej dawnej Rzeczypospolitej. Będzie można posłuchać o tym, jak powstała i co zawiera jedna z największych i najznakomitszych kronik średniowiecza, jakie jest jej znaczenie dla poznania przeszłości Polski i innych państw Europy Środkowowschodniej oraz o niepospolitej osobowości Jana Długosza i o tym, w jaki sposób jego poglądy ukształtowały treści "Roczników".
Wstęp wolny.