Kaplica patrona na rok jubileuszowy ojców dominikanów.
22 grudnia 1216 r. papież Honoriusz bullą „Religiosam vitam” zatwierdził regułę dominikanów, powołując tym samym nowy zakon. Dokładnie 799 lat później w kościele dominikanów na Służewie poświęcono kaplicę św. Dominika Guzmána z relikwiami świętego patrona zakonu. Relikwie ojcowie przywieźli pod koniec listopada z Włoch.
O świcie kościół na Służewie zapełnił się wiernymi z lampionami. Jedną z ostatnich w tym roku Mszy św. roratnich odprawił kard. Kazimierz Nycz z kilkudziesięcioma ojcami dominikanami, w tym również z przybyłym na uroczystość prowincjałem o. Pawłem Kozackim OP. Mszę św. odprawiono między innymi w intencji zmarłego wczoraj wieczorem w Poznaniu dominikanina o. Jana Góry, znanego duszpasterza młodzieży, twórcy spotkań młodych na Polach Lednickich.
- Ojcowie dominikanie przeżywają rok jubileuszowy, a my razem z nim, dlatego, że zdajemy sobie sprawę, jak czas potwierdził tamten charyzmat, wszystko co miał w swoim sercu prowadzony przez Pana Boga św. Dominik. Widzimy, że jest to dzieło ponadczasowe. Po 800 latach dominikanie są obecni w Kościele powszechnym, a zwłaszcza w Polsce w tych wszystkich kluczowych miejscach naszej ojczyzny, w wielkich miastach, w których prowadzona jest formacja przede wszystkim studentów. To jest znak żywotności tego zakonu - podkreślał w homilii metropolita warszawski, prosząc, by rok jubileuszowy zgromadzenia był czasem modlitwy w intencji ojców dominikanów i nowych powołań do zakonu kaznodziejskiego.
Kaplicę w kształcie domku zaprojektował Stanisław Niemczyk
Joanna Jureczko-Wilk /Foto Gość
Jak podkreślił kard. Nycz namacalną pamiątką roku jubileuszowego zakonu pozostanie w służewskim kościele kaplica św. Dominika i wprowadzone do niej dzisiaj relikwie patrona.
- One są symbolem, znakiem, który ma nas prowadzić do Pana Boga, skłaniać do modlitwy przez wstawiennictwo św. Dominika, a także do naśladowania tego poświęcenia, skrajnego ubóstwa, które stanęło u podstaw żebraczego zakonu po to, żeby być skutecznym i wiarygodnym w przepowiadaniu Ewangelii - przypominał metropolita warszawski.
Projektantem kaplicy w kształcie niewielkiego domku, usytuowanej w prawej nawie kościoła, blisko prezbiterium, jest wybitny twórca Stanisław Niemczyk, którzy również jest architektem służewskiego kościoła. Ikonę św. Dominika napisał Mateusz Środoń. Obok niej, w ścianie umieszczono relikwiarz, dostępny do ucałowania dla każdego modlącego się w kaplicy.
Na zakończenie uroczystości przesłanie z okazji zainstalowania relikwii św. Dominika w kościele na Służewie przekazał generał Zakonu Kaznodziejskiego o. Brudo Cadoré OP.
Czytaj także: Kard-Nycz-o-ojcu-Gorze-Kaplan-nietuzinkowy
Relikwie św. Dominika dla Służewa
parafiadominika