Przed Pałacem Kultury pozostawiono pawilon po Metrze. Po co?
W dawnym pawilonie informacyjnym Metra, u zbiegu ulic Marszałkowskiej i Świętokrzyskiej powstało miejsce spotkań i dyskusji o Warszawie. Pawilon Warszawa ma być również punktem informacji o mieście dla turystów.
- Żal nam się zrobiło tego eleganckiego budynku - mówi Jarosław Jóźwiak, wiceprezydent Warszawy. - Chcemy, aby jeszcze lepiej służył mieszkańcom.
W każdą sobotę od godz. 12 edukatorzy muzealni ponownie zaproszą rodziny z dziećmi w wieku od 4 do 10 lat na warsztaty, których tematyką będzie historia Warszawy.
Zaś od połowy stycznia w pawilonie codziennie odbywać się będą projekcje filmowe, warsztaty dla dzieci, lekcje muzealne i spotkania.
Działania te będą odwoływały się zarówno do fascynującej historii stolicy, jak i do jej współczesnego partycypacyjnego charakteru.
W Pawilonie Warszawa edukatorzy Muzeum Warszawy poprowadzą także lekcje muzealne dla szkół podstawowych i gimnazjów poświęcone m.in. historii warszawskich dzielnic, topografii pomników i płaskorzeźb przedstawiających zwierzęta oraz historii dworców kolejowych i roli kolei w życiu mieszkańców Warszawy.
Zgłoszenia na lekcje muzealne oraz warsztaty edukacyjne dla dzieci przyjmuje Dział Edukacji Muzeum Warszawy, tel. 22 596 67 17, e-mail:edukacja@muzeumwarszawy.pl.
Atrakcją dla turystów zwiedzających Warszawę będą odbywające się codziennie od 14.00 projekcje filmu dokumentalnego o Warszawie 1939–1945 „Warszawa nie zapomni”.
Dokument ten prezentuje historię bohaterskiego miasta, jego walkę w czasie II wojny światowej oraz powojenną odbudowę.
Film pokazywany będzie z napisami w języku angielskim, niemieckim, francuskim, rosyjskim, hiszpańskim i włoskim.
W pawilonie warszawiacy jak i zainteresowani turyści, będą mogli również skorzystać z czytelni książek o dziejach Warszawy, jej dzielnicach, a także dowiedzieć się więcej na temat strategii rozwoju miasta.
Dzięki współprowadzącym obiekt - Centrum Komunikacji Społecznej Urzędu m.st. Warszawy oraz Stołecznemu Biuru Turystyki, Pawilon Warszawa będzie otwartym dla wszystkich punktem informacji o Warszawie oraz miejscem dyskusji o budżecie partycypacyjnym, konsultacji społecznych i inicjatyw lokalnych. Dodatkową ofertą pawilonu będzie możliwość niekomercyjnego wynajęcia przestrzeni.