Nowy numer 13/2024 Archiwum

Czego brakuje Babciom i Dziadkom?

Aktywni, w miarę zasobni, ale ...

Według najnowszej prognozy demograficznej Urzędu Statystycznego w Warszawie, w 2015 r. co piąty mieszkaniec stolicy miał 65 lat i więcej. Natomiast w 2050 r. udział tych osób wzrośnie do ponad 31 proc. Jak żyją mazowieccy seniorzy?

Przede wszystkim są aktywni i chętnie korzystają z przeznaczonych dnia nich ofert. Niemal 11 tys. osób należały do Klubów Seniora, których na Mazowszu działa aż 200. Dużą popularnością od lat cieszą się Uniwersytety Trzeciego Wieku. W województwie mazowieckim jest ich 72, z czego 37 w samej Warszawie. Stołeczni seniorzy chętnie chętnie uczestniczą w zajęciach organizowanych przez domy kultury, kluby i świetlice. Stanowią prawie jedną piątą członków zespołów artystycznych, ponad jedną czwartą absolwentów kursów i jedną trzecią członków różnego rodzaju kół.

Pod względem finansowym, na tle seniorów z innych rejonów Polski, mieszkańcy Mazowsza nie mają powodów do narzekań. W ubiegłym roku na Mazowszu nieznacznie wzrosła wysokość przeciętnej emerytury wypłacanej przez ZUS i KRUS. W I półroczu 2015 r. przeciętna miesięczna emerytura z ZUS wyniosła 2165,41 zł (wzrost o 2 proc. w stosunku do tego samego okresu 2014 r.). Emerytura wypłacana przez KRUS była prawie o połowę niższa – wyniosła 1163,92 zł (wzrost o 3,5 proc.).

W ostatnich latach nieznacznie wzrosła liczba domów opieki dla osób starszych. W 2014 r. na Mazowszu działało 107 zakładów stacjonarnych pomocy społecznej dla osób w podeszłym wieku (wzrost o 3,9% w stosunku do 2013 r.). Mieszkało w nich ponad 3,3 tys. osób.

Nadal jednak osoby starsze mają niewystarczający dostęp do potrzebnej im opieki medycznej. A korzystają z niej często. Jedna trzecia porad udzielanych na Mazowszu w 2014 r. przez lekarzy pierwszego kontaktu i jedna czwarta porad lekarzy- specjalistów dotyczyła osób 65+. Osoby starsze skarżą się przede wszystkim na brak dostępu do geriatrów. W 2014 r. w województwie mazowieckim, na 868 tys. seniorów było tylko... 10 lekarzy tej specjalności, w tym 6 w samej Warszawie. Na dodatek liczba tych tak poszukiwanych specjalistów zamiast wzrastać, spada. Rok wcześniej w Warszawie pracowało 10 geriatrów, a kolejnych 3 poza stolicą.  

« 1 »
oceń artykuł Pobieranie..

Zapisane na później

Pobieranie listy