Aplikacja na komórkę pomaga zwiedzać Warszawę kompozytora. Niczym wehikuł czasu pozwala użytkownikom na przeniesienie się do miasta młodości Fryderyka.
Aplikacja „Selfie with Chopin” dostępna w AppStore i Google Play pozwala wykonać fotografię, na której – oprócz autora – automatycznie pojawi się także wirtualny Fryderyk. Wystarczy stanąć w pobliżu jednej z siedmiu lokalizacji, z którymi związany był artysta: m.in. Uniwersytetu Warszawskiego, Ogrodu Saskiego czy Pałacu Ostrogskich, gdzie obecnie mieści się Muzeum Fryderyka Chopina. Kompozytor powita także podróżnych z całego świata na stołecznym lotnisku swojego imienia. Artysta spędził w stolicy pierwsze 20 lat swojego życia.
W Warszawie rozpoczęła się wielka kariera muzyczna Fryderyka, tu uczył się gry na fortepianie, zachwycał arystokrację podczas koncertów i wzbudzał zainteresowanie stołecznych gazet. Jednocześnie wiódł życie typowego warszawskiego chłopaka: spacerował po Krakowskim Przedmieściu i ul. Miodowej, uczył się języków obcych, umawiał na randki i spotykał ze znajomymi w modnych kawiarniach.
W ramach projektu powstała również aplikacja mobilna „Chopin in Warsaw” (na systemy operacyjne iOS i Android). Niczym wehikuł czasu umożliwi ona użytkownikom przeniesienie się do miasta młodości Fryderyka. Dziewiętnastowieczne ryciny uświadomią skalę zmian w architekturze miasta i wyglądzie jego ulic, a technologia AR (Augmented Reality) pozwoli ujrzeć nieistniejący Pałac Saski, w którym mieszkał kompozytor i salonik rodzinny w Pałacu Czapskich nieomal oczami kompozytora.
To także idealne rozwiązanie dla osób poszukujących ciekawych wydarzeń poświęconych artyście: w jednym miejscu znajdą informacje o międzynarodowych festiwalach, koncertach i wystawach.
Choć aplikacja funkcjonuje od niedawna, już zdobyła bardzo pozytywne recenzje w branży nowych technologii i znalazła się w wąskim gronie nominowanych do prestiżowej nagrody Mobile Trends Awards 2015 w kategorii Aplikacja/strona mobilna – podróże i komunikacja.
Wirtualnym sercem projektu jest strona internetowa. To tu można pobrać aplikacje mobilne, obejrzeć filmy prezentujące tętniącą życiem Warszawę Chopina oraz koncerty w Łazienkach Królewskich, które co roku przyciągają tysiące młodych ludzi. Na stronie przeczytać można obfitującą w ciekawostki biografię kompozytora w dziewięciu językach czy obejrzeć obiekty i miejsca związane z Chopinem prezentowane na panoramach sferycznych, umożliwiających rozglądanie się we wszystkich kierunkach.
Na tych, którzy lubią zwiedzanie w tradycyjny sposób, w punktach Informacji Turystycznej, np. w Pałacu Kultury i Nauki lub w Rynku Starego Miasta, czeka ciekawy, pełen wartościowych informacji folder poświęcony kompozytorowi, wydrukowany w dziewięciu wersjach językowych.