Nowy numer 28/2018 Archiwum

Odnaleźli obraz Matejki

Dwa dzieła, uznawane za zaginione w czasie II wojny światowej, odkryto w Warszawie.

Policjanci wydziału kryminalnego stołecznej policji - w wyniku zawiadomienia złożonego przez Ministerstwo Kultury i Dziedzictwa Narodowego - odnaleźli obrazy autorstwa Jana Matejki oraz Michała Borucińskiego, które zaginęły podczas II wojny światowej. 

Funkcjonariusze odkryli je w prywatnych mieszkaniach w Warszawie. Zabezpieczone dzieła to: „Święty Longin, patron dzwonkarzy", Jana Matejki stanowiący projekt polichromii do Kościoła Mariackiego w Krakowie oraz portret "Hucułki z dzbankiem" autorstwa Michała Borucińskiego. 

Oba cenne obrazy figurowały w bazie strat wojennych Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego. Przed wojną stanowiły ozdobę dwóch różnych warszawskich kolekcji prywatnych, a zostały utracone najprawdopodobniej w czasie powstania warszawskiego.

Śledczy wpadli na ich trop, kiedy notki o nich zaczęły się pojawiać na stołecznym rynku antykwarycznym.

Ekspertyzy sporządzone przez ekspertów z Muzeum Narodowego w Warszawie potwierdzają autentyczność obrazów oraz to, że są to właśnie te dzieła, które zaginęły podzczas II wojny światowej. 

Odnalezione obrazy trafiły do magazynu Muzeum Narodowego w Warszawie. Policja prowadzi dalsze czynności wyjaśniające pod nadzorem Prokuratury Rejonowej Warszawa Śródmieście-Północ.

« 1 »
oceń artykuł

Zobacz także

Komentowanie dostępne jest tylko dla .

Ze względów bezpieczeństwa, kiedy korzystasz z możliwości napisania komentarza lub dodania intencji, w logach systemowych zapisuje się Twoje IP. Mają do niego dostęp wyłącznie uprawnieni administratorzy systemu. Administratorem Twoich danych jest Instytut Gość Media, z siedzibą w Katowicach 40-042, ul. Wita Stwosza 11. Szanujemy Twoje dane i chronimy je. Szczegółowe informacje na ten temat oraz i prawa, jakie Ci przysługują, opisaliśmy w Polityce prywatności.

Zapisane na później

Pobieranie listy

Rekalma