Co łączy różaniec ks. Kłopotowskiego, kapelusz Wiecha, okulary Osieckiej i czekolada Wedla? Można przekonać się na ekspozycji niezwykłych biografii w Muzeum Warszawskiej Pragi.
Poprzez eksponowane na wystawie przedmioty osobiste i fotografie, często pochodzące z archiwów rodzinnych, zwiedzający będą mogli m.in. zgłębić historię życia Juliana Różyckiego (1834–1919) – założyciela słynnego bazaru, farmaceuty, przedsiębiorcy i społecznika, Kazimierza Szpotańskiego (1887–1966) – inżyniera elektryka, pioniera przemysłu aparatów elektrycznych, współzałożyciela i wieloletniego prezesa Stowarzyszenia Elektryków Polskich, rodziny Majlertów (Meylertów) – warszawskich ogrodników, rodziny Geberów, właścicieli Farbiarni Parowej i Pralni Chemicznej „Ch. Geber”, jednej z pierwszych firm założonych w Warszawie przez kobietę, oraz Heleny Rzeszotarskiej (1979–1976) – pedagożki, założycielki i właścicielki szkoły żeńskiej na Pradze, której tradycje kontynuuje dziś praskie Liceum im. Ruy Barbosy.
Biografie „Prawobrzeżnych” osadzone są w topografii miasta. Wyznaczają je praskie adresy bohaterów, ich domy, czy założone przez nich fabryki. Dzieje się tak w przypadku Juliusza Nagórskiego (1887–1944) – architekta, urbanisty i malarza, który zaprojektował i wybudował kamienicę przy ul. Targowej 15, do dziś jedną z najciekawszych architektonicznych realizacji mieszkaniowych na prawym brzegu Wisły, czy Grzegorza Fitelberga (1879–1953) – uznanego dyrygenta, twórcy i dyrektora Wielkiej Orkiestry Symfonicznej Polskiego Radia (dziś NOSPR), który dla żony Haliny Szmolcówny, tancerki, primabaleriny Teatru Wielkiego, zbudował willę przy ul. Elsterskiej. W krajobraz Pragi, Grochowa, Kamionka wpisane są takie miejsca, jak dom rodziny Tadeusza Wendy, budowniczego Gdyni, dawna fabryka Hartwigów, czy Marcelin Majlertów.
Podczas realizacji ekspozycji sięgnięto po materiały z prywatnych i publicznych zbiorów, do tej pory niepokazywane lub bardzo rzadko udostępniane.
Na uwagę zasługuje również ścieżka dźwiękowa towarzysząca prezentacji każdej postaci. Autorzy wystawy stworzyli ją z materiałów archiwalnych z Polskiego Radia i Narodowego Archiwum Cyfrowego oraz nagrań zgromadzonych w Archiwum Historii Mówionej Muzeum Warszawskiej Pragi.
Wystawę zwiedzać można do 15 maja w godzinach otwarcia Muzeum Warszawskiej Pragi. Pełny program wydarzeń towarzyszących wystawie dostępny jest na stronie muzeum.