Nowy numer 44/2020 Archiwum

Papież nas jeszcze zaskoczy

Jasna Góra, Oświęcim, Wawel i okno przy Franciszkańskiej 3. Oprócz tego, oczywiście, Campus Misericordiae i sanktuarium Miłosierdzia. Przedstawiono ramowy plan pielgrzymki Franciszka.

"Z okazji najbliższego Światowego Dnia Młodzieży, które odbędą się w Krakowie na zaproszenie najwyższych władz Rzeczypospolitej Polskiej i polskich biskupów, Jego Świątobliwość papież Franciszek uda się z duszpasterską wizytą do Polski w dniach 27-31 lipca 2016 roku" - komunikat tej treści odczytał w siedzibie episkopatu Polski abp Celestino Migliore w obecności minister Beaty Kempy oraz Małgorzaty Sadurskiej z Kancelarii Prezydenta RP. Decyzję ogłoszono jednocześnie w Watykanie i Krakowie.

Program pobytu papieża Franciszka, który przyleci do Polski 27 lipca, różni się od propozycji polskich biskupów. Papież nie odwiedzi Warszawy ani Gniezna.

- Chcieliśmy, by był w wielu miejscach, zwłaszcza związanych z rocznicą chrztu Polski, i w Warszawie. Ale cieszymy się, że w tym programie znalazły się punkty, które wychodzą poza czyste obchody Światowych Dni Młodzieży, a uwzględniają tę prośbę ze strony rządowej i biskupów. Każda wizyta papieża ma wymiar duszpasterski. Tak jest też w tym przypadku. Celem wizyty są Światowe Dni Młodzieży w Krakowie. Ale to także wizyta głowy państwa. Miło mi powiedzieć, że w tej wizycie będzie miało miejsce spotkanie z władzami, poczynając od prezydenta, w godnym miejscu - na Zamku Królewskim w Krakowie, choć nie w mieście stołecznym. Będziemy mogli łączyć wymiar duchowy, duszpasterski z wymiarem społecznym, kulturalnym i politycznym polskiej rzeczywistości - powiedział podczas spotkania bp Artur Miziński, przewodniczący zespołu przygotowującego wizytę papieża Franciszka ze strony Episkopatu Polski i jego sekretarz.

- Udany przebieg tej wizyty przyczyni się do utrwalenia tak ważnych wartości, jak bezpieczeństwo, solidarność i duchowy wymiar polskiego życia społecznego. Prezydent liczy, że spotkanie młodych z ojcem świętym będzie bardzo ważnym przesłaniem dotyczącym pokoju i wartości dialogu - dodała minister Sadurska.

Papież przyleci do Polski samolotem Alitialia na krakowskie lotnisko Balice. - Sposób przyjęcia będzie troszeczkę inny niż ten, do którego przyzwyczailiśmy się, dostosowany do procedury obowiązującej dla takiej wizyty na całym świecie. To będzie krótkie, 15-minutowe powitanie przez prezydenta i kard. Stanisława Dziwisza oraz osoby towarzyszące - zapowiedział prezes KAI Marcin Przeciszewski.

Zasadnicza ceremonia powitania i spotkanie z władzami Rzeczypospolitej oraz przemówieniami odbędzie się na Zamku Królewskim na Wawelu o 17.30. Papież będzie miał tam także czas na osobistą rozmowę z prezydentem Andrzejem Dudą. Potem odbędzie się spotkanie z wszystkimi biskupami i episkopatem w katedrze wawelskiej. Wieczorem papież przejedzie do rezydencji biskupów przy ul. Franciszkańskiej 3, gdzie przez cały czas pobytu będzie mieszkać. - Od 1979 r. zawsze wizytom papieskim towarzyszyło także tzw. okno papieskie. Będzie także tym razem - mówił M. Przeciszewski.

28 lipca papież poleci helikopterem na Jasną Górę. O 9.45 będzie miał dłuższą chwilę na prywatną modlitwę przed Cudownym Wizerunkiem, a następnie odprawi Mszę św. dla kilkuset tysięcy wiernych na wałach jasnogórskich dla uczczenia jubileuszu 1050. rocznicy chrztu Polski.

O 17.30 w Krakowie spotka się po raz pierwszy z młodzieżą zgromadzoną na Światowych Dniach Młodzieży.

W piątek 19 lipca Franciszek odwiedzi obóz w Auschwitz. Wraz z przedstawicielami innych wyznań chrześcijańskich oraz środowisk żydowskich będzie się modlił przy Ścianie Śmierci oraz przed pomnikiem Ofiar Obozu. Po południu na krakowskich Błoniach odprawi z udziałem młodzieży Drogę Krzyżową.

W sobotę 30 lipca o 8.30 papież nawiedzi sanktuarium Miłosierdzia Bożego w Łagiewnikach. Będzie modlić się przy relikwiach św. Faustyny, przejdzie przez Bramę Miłosierdzia i w sanktuarium odprawi Mszę św. dla osób konsekrowanych oraz kleryków z całej Polski. Wyspowiada także pięcioro młodych z różnych miejsc świata. Wieczorem przyjedzie na największe zgromadzenie Światowych Dni Młodzieży na Campus Misericordiae w Brzegach pod Wieliczką, gdzie nastąpi wieczorne czuwanie z młodzieżą.

31 lipca o 10.00 w tym samym miejscu papież Franciszek odprawi Mszę Posłania, wieńczącą ŚDM w Krakowie. O 17.00 spotka się jeszcze w nowoczesnej arenie Tauron w Krakowie z wolontariuszami i organizatorami ŚDM, a następnie odleci o 18.30 samolotem LOT do Rzymu.

- Papież jednak lubi zaskakiwać. Mam nadzieję, że będzie także i tym razem - mówi abp Migliore, nuncjusz apostolski w Polsce.

« 1 »
oceń artykuł Pobieranie..

Wyraź swoją opinię

napisz do redakcji:

gosc@gosc.pl

podziel się

Polecane filmy

Zapisane na później

Pobieranie listy

Reklama