Nowy numer 47/2019 Archiwum

Prezydent apeluje o wzajemne wybaczenie

Wybaczmy sobie wzajemnie wszystkie niepotrzebne, a przede wszystkim niesprawiedliwe słowa, wszystkie te gorszące zachowania, wszystkie także i momenty poniżenia - zaapelował w niedzielę prezydent Andrzej Duda. Podkreślił, że wybaczenie jest dziś Polsce niezbędne.

"Wiecie wszyscy - i mówię to z pochyloną głową - że było tu (przed Pałacem Prezydenckim - PAP) potem wiele dramatycznych zdarzeń; zdarzeń często gorszących, do jakich nigdy nie powinno dojść w Rzeczpospolitej. A te wydarzenia wlały w serca, w wiele serc, dodatkową gorycz, dodatkowe rozżalenie, czasem wiele gniewu. Dlatego zwracam się dziś do wszystkich z apelem: wybaczmy. Wybaczmy to wszystko sobie wzajemnie. Wszystkie niepotrzebne, a przede wszystkim niesprawiedliwe słowa, wszystkie te gorszące zachowania, wszystkie także i momenty poniżenia" - oświadczył Duda podczas uroczystości przed Pałacem Prezydenckim, w 6. rocznicę katastrofy smoleńskiej.

"Apeluję o to wybaczenie, bo ono jest dzisiaj i nam, i Polsce, której przyszłość musimy budować wspólnie, ono jest nam dzisiaj ogromnie potrzebne, ono jest niezbędne" - powiedział prezydent.

"Jeśli z tragedii smoleńskiej, jeśli z tego dramatu możemy wyprowadzić coś dobrego - a powinniśmy - to powinna to być jedność. To powinna cały czas być solidarność; to powinna być życzliwość wzajemna i szacunek - takie, jakie wtedy były na Krakowskim Przedmieściu" - mówił Duda.

Wskazywał, że prezydent Lech Kaczyński był przez wiele lat atakowany i niesprawiedliwie oceniany oraz "deptany bardzo często jego dorobek". Teraz jednak Polacy przyszli, "aby oddać hołd prezydentowi Kaczyńskiemu oraz tym, którzy wraz z nim zginęli, oraz dziełu, za które zginęli" - powiedział.

"Dziełu budowy silnej, niepodległej Rzeczypospolitej, która pamięta o swojej historii, która pamięta o swoich bohaterach, która nie tylko potrafi, ale przede wszystkim oddaje im cześć" - dodał.

W ocenie Dudy Polacy "uczynili wtedy to miejsce miejscem pamięci". "Niech ono takim na zawsze zostanie; wierzę, że tak będzie. Niech będzie tym miejscem wspomnienia, czci, ale niech będzie także miejscem jedności" - podkreślił Duda.

Prezydent Andrzej Duda, prezes PiS Jarosław Kaczyński oraz córka tragicznie zmarłej pary prezydenckiej Marta Kaczyńska odsłonili w niedzielę na Pałacu Prezydenckim tablicę upamiętniającą prezydenta RP Lecha Kaczyńskiego.

Na tablicy widnieje napis, iż "w tym budynku pracował i mieszkał w latach 2005-2010 Prezydent Rzeczypospolitej Polskiej profesor Lech Kaczyński. Dr hab. n. prawnych, prof. Uniwersytetu Gdańskiego i Uniwersytetu Kard. Stefana Wyszyńskiego w Warszawie (...)".

Czytamy ponadto m.in., że był członkiem władz podziemnej "Solidarności" oraz uczestnikiem obrad Okrągłego Stołu. "Minister stanu ds. bezpieczeństwa w Kancelarii Prezydenta RP; poseł na Sejm I i IV kadencji; prezes Najwyższej Izby Kontroli; prezydent Rzeczypospolitej Polskiej; Zginął 10 kwietnia 2010 roku w Smoleńsku".

Wcześniej w swoim wystąpieniu prezydent Andrzej Duda mówił, że Lech Kaczyński "był wielkim politykiem, był człowiekiem Solidarności, był prawnikiem, który w latach 80. pomagał robotnikom, stoczniowcom, był wiceprzewodniczącym NSZZ +Solidarność+, był ministrem stanu w Kancelarii Prezydenta, był szefem Najwyższej Izby Kontroli, który dbał o uczciwe państwo, o uczciwe zarządzanie państwem, o uczciwe wydawanie publicznych pieniędzy".

Jak mówił, Kaczyński, jako minister sprawiedliwości, "wypowiedział walkę zorganizowanej przestępczości i prowadził ją skutecznie". "Był prezydentem Warszawy, który nie tylko zaprowadził w mieście porządek, ale był też tym prezydentem Warszawy, który uczynił to, na co Warszawa i cała Polska od tylu lat czekała i co było tak niezwykle ważne - zrealizował dzieło budowy Muzeum Powstania Warszawskiego - muzeum, które dzisiaj jest symbolem nowoczesnej pamięci historycznej, ale które przede wszystkim uczy obecne i dorastające pokolenia".

Jak mówił Duda, Lech Kaczyński był "politykiem absolutnie zapatrzonym w swoją ojczyznę, swoich rodaków, w ich interesy i ich dobro - szeroko rozumiane, bo rozumiane także jako dobro współżycia z innymi narodami i w ten sposób tworzenia wspólnoty". "To właśnie Lech Kaczyński chciał Polski silnej, która będzie w stanie pomagać słabszym i która innych silnych bać nie będzie się musiała" - powiedział. Według niego, "to wielkie zadanie, które zaczął pan prezydent, jest cały czas jeszcze przed nami".

Prezydent przypomniał, że "wspominamy dziś tragiczny dzień, ale przede wszystkim wspominamy polskich patriotów, którzy służąc ojczyźnie oddali swoje życie, bo tak Polska powinna tamto dramatyczne wydarzenie wspominać".

"Chcę to bardzo mocno podkreślić - oni wszyscy służyli Polsce w najlepszym możliwym znaczeniu, i w tej właśnie służbie oddali życie" - powiedział.

Zgromadzeni skandowali po tych słowach: "Cześć i chwała bohaterom".

"Przypomnijcie sobie, że byli ludźmi z różnych obozów politycznych, że byli ludźmi różnych poglądów, że byli wśród nich ludzie wierzący, a pewnie też i niewierzący - tak, jak jest to w każdym społeczeństwie i każdym państwie" - podkreślił Duda.

"To była nasza reprezentacja, reprezentacja naszego narodu w najpełniejszym tego słowa znaczeniu" - mówił prezydent.

"Jesteśmy dzisiaj winni im tą jedność, wobec tego, co stało się wtedy. Jesteśmy im dziś winni to wybaczenie, o którym wcześniej mówiłem, jesteśmy im winni uczciwe i spokojne zbadanie tego, co się wtedy stało, ale bez politycznej przepychanki; niech zrobią to eksperci wsparci w możliwy sposób przez tych, którzy rządzą, niech zrobią to spokojnie z pełną rzetelnością i odpowiedzialnością" - mówił prezydent.

Andrzej Duda mówił, że prezydent Lech Kaczyński miał mieć w Katyniu wystąpienie, w którym znalazło się znamienne zdanie o tym, że przyszłość trzeba budować na prawdzie i dlatego tak ważna jest prawda o Katyniu, bo ona niesie w sobie ukojenie serca i możliwość budowania dobrej przyszłości poprzez zabliźnienie się rany katyńskiej.

W ocenie prezydenta Dudy to zdanie można odnieść również do naszego czasu.

"Dziś przecież tak bardzo pragniemy, chyba wszyscy, i państwo, którzy tutaj jesteście zgromadzeni, ale też wszyscy nasi rodacy, także ci, którzy słuchają nas w tej chwili za pośrednictwem mediów, pragniemy, by zabliźniła się także rana smoleńska. To kwestia dobra przyszłości, dobra Polski, dobra naszego narodu" - mówił Duda.

"Jesteśmy to winni tym, którzy odeszli i nie wrócą, ale zostawili po sobie wielki testament nadziei na budowę silnej i pięknej Polski, opartej na patriotyzmie, dumie narodowej, na tym wszystkim, co buduje silne państwo" - podkreślił prezydent.

"Spłaćmy ten dług, zjednoczmy się, bądźmy razem w sprawach najważniejszych" - apelował.

"Pamiętajcie, oni mieli różne poglądy, ale byli razem, razem w ważnej narodowej sprawie. Polska dzisiaj tej jedności i spokoju ogromnie potrzebuje. Dokonajmy wszyscy refleksji pamięci, bądźmy razem" - podsumował prezydent.

« 1 »

Zobacz także

 • Król Dawid
  11.04.2016 00:09
  Uważam, że jako pierwsza ofiara II wojny światowej mamy moralny obowiązek doprowadzenia do etycznego wymiaru polityki i odwrócenia jej konsekwencji co powinno przyczynić się do jedynego realnego sukcesu możliwego w świecie materialnym, a więc moralnej dominacji nad wrogami Polski czego skutkiem powinna być płynna zmiana reżimu w Rosji i realizacja porozumienia dwustronnego uznającego równorzędność partnerów mimo różnic w potencjałach i niezależnie od relacji formalnoprawnych (Sowieci czy Rosjanie), a w pierwszej kolejności utworzenia wspólnoty interesów w ramach UE na podstawach cywilizacji judeo-chrześcijańskiej skutecznie uniemożliwiającej Rosji dominację ideologiczną.

  Katastrofa Smoleńska powinna przyczynić się do zrozumienia, że upodmiotowienie państw strefy buforowej jest możliwe tylko wtedy gdy prawidłowo ułożone są relacje z Rosją, ponieważ Rosja jest jedynym aktorem dążącym do dominacji na drodze użycia siły militarnej w regionie.

  Jeżeli np. Rosja odpowiadałaby faktycznie, a rząd Tuska moralnie za "uroczystości kaczyńskie" to oznacza, że droga do realnych przemian w przestrzeni publicznej państw post-sowieckich musi się rozpocząć w Polsce.

  W tym kontekście nieistotny jest czas oczekiwania na zwrot samolotu, lecz zrozumienie, że analogicznie faktyczni sprawcy Zbrodni Katyńskiej nigdy nie zostaliby ujawnieni przez Sowietów przed oficjelami polskimi w sytuacji definitywnego przejęcia władzy przez opozycję. Czas oczekiwania na ujawnienie prawdy często jest bardziej owocny niż natychmiastowe przyznanie się. Możemy dzięki temu wyciągać wnioski niekonfrontujące nas z Rosją pomimo obaw dot. dominacji.

  Najprawdopodobniej Rosji potrzebna jest obecna izolacja i przywrócenie mentalności carskiej do odejścia od suwerenności mocarstwowej i zasady dziel i rządź. Porozumienie z Rosją, która siłą rzeczy pozostanie naszym sąsiadem, jest niezbędne także dla dobra UE w celu ochrony UE i NATO przed odzyskaniem mocarstwowej pozycji przez Rosję w ramach dwubiegunowego podziału świata. Wymaga to m.in. odrzucenia presji na rząd rosyjski/sowiecki w celu natychmiastowego poznania faktów, które z przyczyn ideologicznych i tak nie zostaną ujawnione, pragmatycznego prowadzenia normalnej wymiany handlowej, oczekiwania na dogodny moment historyczny np. zmianę reżimu w Rosji lub powrót do norm etycznych w polityce i przybliżenie się do Rosji, a nie ucieczka przed nią. Jeżeli Niemcy i Rosja mogą nas zmienić to my ich także.

  Uważam, że rząd polski powinien być konsekwentny i nie przystawać na jakiekolwiek projekty porozumienia z opozycją, które przymuszałyby rząd do odłożenia realizacji własnych obowiązków przez postanowienia TK. To opozycja musi ustąpić, ponieważ to opozycji powinno zależeć na odbudowaniu swojej pozycji, a nie odwrotnie. Ważne jest, żeby nie obracać się wokół walki ze skutkami co rządy lewicowe niestety skutecznie realizują. Należy zmienić wektor polityki na zwalczanie przyczyn. To rządowi powinno przysporzyć poparcia mimo iż nie jest to łatwe ani oczywiste co za przyczyny należy uważać i jak im skutecznie długofalowo przeciwdziałać.
  doceń 2
 • velario
  11.04.2016 01:00
  Śmieszne trochę, bo parę godzin później J. Kaczyński w swoim przemówieniu poniekąd przywołał A. Dudę do porządku, mówiąc, że przebaczenie jest - owszem - potrzebne, ale po przyznaniu się do winy i po wymierzeniu odpowiedniej kary. Wielokrotnie bowiem, zdaniem quasi-naczelnika Państwa, Polacy mylili się, wybaczając zbyt łatwo.
 • Piotr_Adamczyk
  11.04.2016 09:08
  Jestem pod wrażeniem podziału ról między Prezydentem Dudą a prezesem Kaczyńskim.
  W Otwocku Prezydent był ostry ak brzytwa mówiąc o PiS jako ludziach pierwszej kategorii, czy jak kto woli "pierwszego sortu".

  W czasie 6 rocznicy katastrofy smoleńskiej Prezydent Duda nawoływał już do wzajemnego przebaczenia, najwyraźniej nawiązując do historycznie brzemiennego Orędzia biskupów polskich do biskupów niemieckich z 1965 r.

  Za to prezes dziś chce najpierw sądzić i karać, a dopiero potem się jednać, przy czym wyrok jest już gotowy.
  Ewa Stankiewicz, wyrażając wolę Suwerena, żąda kary śmierci dla Donalda Tuska.

  Jednak jakoś nie nadążam, jak można pojednać się z kimś, kogo się powiesiło?
  A może abp Jędraszewski ma jakiś patent na rozwiązanie tego problemu?
  doceń 4
 • MarianNowak
  11.04.2016 09:55
  Przebaczenie w przemówieniu prezydenta Dudy to tylko nic nie znaczący frazes w kontekście słów J. Kaczyńskiego o potrzebie ukarania winnych za katastrofę, ponieważ elektorat PIS domaga się srogiej zemsty.

Ze względów bezpieczeństwa, kiedy korzystasz z możliwości napisania komentarza lub dodania intencji, w logach systemowych zapisuje się Twoje IP. Mają do niego dostęp wyłącznie uprawnieni administratorzy systemu. Administratorem Twoich danych jest Instytut Gość Media, z siedzibą w Katowicach 40-042, ul. Wita Stwosza 11. Szanujemy Twoje dane i chronimy je. Szczegółowe informacje na ten temat oraz i prawa, jakie Ci przysługują, opisaliśmy w Polityce prywatności.

Zamieszczone przez internautów komentarze są prywatnymi opiniami ich autorów i nie odzwierciedlają poglądów redakcji

Polecane filmy

Zapisane na później

Pobieranie listy

Reklama