Nowy numer 24/2018 Archiwum

Łzy przy Muzeum Katyńskim

Uroczystości ku czci 76. rocznicy Zbrodni Katyńskiej odbędą się w Cytadeli.

Biskup polowy Józef Guzdek odprawi o godz. 11 Mszę św. polową w Muzeum Katyńskim w intencji oficerów, funkcjonariuszy i pracowników wymiaru sprawiedliwości zamordowanych na Wschodzie. Eucharystię sprawowaną w 76. rocznicę Zbrodni Katyńskiej poprzedzi dźwięk dzwonu katyńskiego.

O godz. 13 na placu Piłsudskiego odbędzie się uroczysta zmiana posterunku honorowego przy Grobie Nieznanego Żołnierza. Odczytany też zostanie apel pamięci. Ordynariusze Wojska Polskiego różnych wyznań odmówią modlitwy ekumeniczne.

O 14.30 na dziedzińcu Komendy Głównej Policji, ul. Puławska 148/150 przy Obelisku „Poległym Policjantom – Rzeczpospolita Polska” odbędą się  uroczystości z okazji 76. rocznicy mordu funkcjonariuszy Policji Państwowej II RP przez NKWD wiosną 1940 r. w Twerze.

13 kwietnia obchodzony jest jako Dzień Pamięci Ofiar Zbrodni Katyńskiej. Ustanowiono go w 2007 r. jako święto państwowe decyzją Sejmu w hołdzie Ofiarom Zbrodni Katyńskiej oraz dla uczczenia pamięci wszystkich wymordowanych przez NKWD na mocy decyzji naczelnych władz ZSRR z 5 marca 1940 roku.

  Dzień Pamięci Ofiar Zbrodni Katyńskiej obchodzony jest w rocznicę opublikowania przez Niemców w 1943 r. informacji o odkryciu w Rosji masowych grobów oficerów Wojska Polskiego. Prace ekshumacyjne Niemcy rozpoczęli 18 lutego i do 13 kwietnia wydobyli ponad 400 ciał. W dniu tym radio berlińskie podało komunikat o odnalezieniu w lesie katyńskim zwłok 12 tys. polskich oficerów.

Muzeum Katyńskie to pierwsza w świecie placówka martyrologiczno-muzealno-badawcza dokumentująca zbrodnię katyńską, popełnioną na 22 tys. jeńców i więźniów przetrzymywanych w latach 1939-1940 w sowieckich obozach i więzieniach. Otwarte 17 września 2015 r. Muzeum jest jak relikwia. W wielkich gablotach w niewielkich niszach tysiące przedmiotów wydobytych z katyńskich dołów śmierci: klucze, nieśmiertelniki, połamane okulary, szachy. W większych wojskowe mundury, sutanna, podkoszulki jak całuny, w których odbiły się historie i rodzinne dramaty 22 tys. jeńców, w tym 10 tys. oficerów i policjantów zamordowanych na nieludzkiej ziemi.

- Dzień otwarcia Muzeum Katyńskiego jest tryumfem prawdy. Ponad 40 tys. przedmiotów wydobytych z dołów śmierci, zgromadzonych w jednym miejscu, będzie przypominać o zbrodni, która jest wielkim dramatem polskiego narodu - powiedział podczas Mszy św. inaugurującej uroczystości otwarcia Muzeum Katyńskiej na Cytadeli bp Józef Guzdek, biskup polowy Wojska Polskiego.

« 1 »
oceń artykuł

Zobacz także

Komentowanie dostępne jest tylko dla .

Ze względów bezpieczeństwa, kiedy korzystasz z możliwości napisania komentarza lub dodania intencji, w logach systemowych zapisuje się Twoje IP. Mają do niego dostęp wyłącznie uprawnieni administratorzy systemu. Administratorem Twoich danych jest Instytut Gość Media, z siedzibą w Katowicach 40-042, ul. Wita Stwosza 11. Szanujemy Twoje dane i chronimy je. Szczegółowe informacje na ten temat oraz i prawa, jakie Ci przysługują, opisaliśmy w Polityce prywatności.

Zapisane na później

Pobieranie listy

Rekalma