Gry i zabawy, taniec i śpiew, rysowanie i malowanie, teatrzyk i bajki, Msza św. i medytacja. W dniach od 15 do 16 kwietnia pod hasłem „Jestem osobą” odbędą się rekolekcje dla 6-latków.
- Chcemy pomóc dzieciom wzrastać w ich relacji z Bogiem na każdym poziomie rozwoju. Ideą spotkań jest przełożenie „Ćwiczeń duchowych” św. Ignacego z Loyoli na percepcję dziecka od 3. roku życia w górę. Rekolekcje mają za zadanie formować dzieci i młodzież, aby zapragnęły żyć miłością i nie ulegały egoizmowi. Prowadzone są w formie warsztatów, których bazą jest psychologia rozwojowa – wyjaśnia ks. Zbigniew Szulczyk SJ, prowadzący „Spotkania z Chrystusem” dla dzieci w parafii św. Andrzeja Boboli na Mokotowie.
Pomysł na rekolekcje dla najmłodszych przyszedł do Polski z Chile, gdzie ks. Zbigniew był na praktykach jako młody jezuita. Program polega na organizowaniu raz w roku warsztatów dla dzieci od 3. do 18. roku życia i jest ściśle dopasowanych do wieku dziecka. Opracował go meksykański jezuita, Eduardo Levy SJ, który swoje dzieło tworzył prawie 30 lat. – Najpierw obserwował zachowania dzieci, słuchał jakie zadają pytania i dostrzegał na co są wrażliwe – wyjaśnia ks. Zbigniew i zaraz dodaje, że w Ameryce Południowej program z powodzeniem funkcjonuje od 50 lat.
W Polsce rekolekcje realizowane są od listopada 2014 r. Odbyło się już 46 spotkań dla dzieci w wieku od 3. do 11. roku życia. Pomysł spotkał się z bardzo pozytywnym odzewem. - Po rekolekcjach dla 3-latków zatytułowanych „ Dobre serduszka” rodzice przekazywali nam informację, że dzieci zaczęły jasno nazywać swoje złe i dobre zachowania. Rodzice przyznawali też, że po rekolekcjach dzieci chętniej się modlą i chodzą na Mszę św. Przede wszystkim widzimy, że dzieci miały możliwość spotkania z żywym Bogiem - wyjaśnia ks. Zbigniew.
Spotkania mają formę dynamicznych warsztatów i rosną wraz z dziećmi. Dlatego ważne jest, by w danej sesji uczestniczyły tylko dzieci w tym samym wieku. Długość rekolekcji jest ściśle dopasowana do wieku. - Dla 3-latków są to 3 godziny, dla 5-latków – 4, dla 7-latków to już 5-6 godzin, a dla 10-latków 8 godzin. I dzieci absolutnie nie mają czasu, by się nudzić – mówi ks. Szulczyk.
Tematem rozpoczynających się w piątek rekolekcji będzie hasło „Jestem osobą”. - Pokażemy, co to znaczy być osobą, jak to się przekłada na traktowanie drugiego człowieka i jak to wyraża się w relacji z rodzicami - tłumaczy ks. Szulczyk.
Spotkanie rozpocznie się o godz. 18 w sali „Betlejem”. Będzie miało charakter zapoznawczy. W sobotę zajęcia zaplanowano już na godz. 8.30. Potrwają do południa. Na koniec zostanie odprawiona Msza św. „z niespodzianką”.
Równolegle do warsztatów dla dzieci w sali obok będą prowadzone zajęcia dla rodziców.
Będzie też moment wspólny, kiedy rodzic popracuje z dzieckiem. - Chcemy, by dorośli zrozumieli, co się dzieje w dzieciach na danym poziomie rozwoju, wyjaśnimy idee rekolekcji, zachęcimy do podjęcia refleksji, jak przekazane treści stosować w życiu codziennym w rodzinie – wylicza jezuita.
Kolejne rekolekcje odbędą się w niedziele 17 kwietnia. W godz. od 9 do 15 zaplanowano spotkanie przeznaczone dla dzieci rocznicowych i przygotowujących się do przyjęcia I Komunii Św. Tematem zajęć będzie hasło: „Serca prawe i serca na opak”. - Dzieci odkryją, że serce jest polem, na którym mogą rosnąć ziarna miłości albo ziarna egoizmu. Wyjaśnimy, że I Komunia Św. jest momentem, w którym w sposób szczególny mogą się z Bogiem spotkać i słuchać Jego głosu. Pierwszego dnia dzieci będą pracować w małych grupkach. Wybiorą kolor, nazwę zespołu, namalują flagę, wymyślą okrzyk. Drugiego dnia, w tych samych grupach, będą warsztaty – wylicza ks. Zbigniew.
Za udział w rekolekcjach można złożyć ofiarę. Sugerowana kwota 30 zł ma pokryć koszty materiałów, poczęstunek i wesprzeć funkcjonowanie organizacji. Datek nie jest elementem niezbędnym do uczestnictwa w spotkaniu, jeżeli dla kogoś stanowiłoby to trudność. Ważna jest rejestracja uczestników. Można ją dokonać za pośrednictwem strony internetowej www.rakowiecka.jezuici.pl.
Do tej pory, prócz stolicy, „Spotkania z Chrystusem” realizowane były w Krakowie, Mysłowicach, Łomiankach, Gdańsku, Laskach i Łodzi.