Nowy numer 42/2018 Archiwum

Piąta wdowa konsekrowana na Pradze

- Chcę służyć Bogu i Kościołowi. Wierzę, że w chwilach trudny Matka Boża mi pomoże – wyznała Jadwiga Sokołowska, która przyjęła błogosławieństwo z rąk biskupa Marka Solarczyka.

Biskup pomocniczy diecezji warszawsko-praskiej przewodniczył w katedrze św. Michała Archanioła i św. Floriana Męczennika Mszy, w czasie której udzielił uroczystego błogosławieństwa Jadwidze Sokołowskiej włączając ją do stanu wdów będącego obok stanu dziewic jedną z najstarszych form życia konsekrowanego w Kościele.

W homilii bp Solarczyk zwrócił uwagę, że wejście do stanu wdów nie przekreśla dotychczasowego życia i relacji z najbliższymi, ale je jeszcze bardziej ubogaca. - Zawierzenie swojego życia Bogu nie osłabia więzów, które płynęły ze wcześniejszych życiowych powołań wpisanych w małżeństwo czy w rodzicielstwo wyrażające się w jedności z synem i synową oraz wnukami. Oddając się całkowicie Panu człowiek staje się coraz bardziej wolny. Tym samym coraz mocniej otwiera się również na wspólnotę Kościoła i Boży plan zbawienia – zauważył kaznodzieja.

Biskup podkreślił, że poprzez wierność Chrystusowi, wyrażoną między innymi w modlitwie i w postach osoby poświęcone Panu staje się źródłem Jego łaski czyli duchowego oddziaływania dla innych. – Jak to się będzie wyrażało? W jakich okolicznościach? W życiu których ludzi? To pokaże przyszłość. Zapewne wielu tajemnic nigdy nie poznamy, ale możemy być pewni, że Bóg swoje dzieło będzie realizował – przekonywał bp Solarczyk.

W ramach obrzędu błogosławieństwa Jadwiga Sokołowska otrzymała z rąk biskupa krzyż oraz brewiarz. Przygotowania do tego wydarzenia trwały ponad 3 lata. W tym czasie kobieta uczestniczyła w spotkaniach formacyjnych oraz rekolekcjach na Jasnej Górze.

- Chcę służyć Bogu i Kościołowi. Wierzę, że w chwilach trudny Matka Boża mi pomoże – wyznała Jadwiga Sokołowska, która jest wdową od 6 lat. Ma syna Łukasza, synową Monikę i dwoje wnucząt: Małgosię i Michałka. Od lat związana jest z Żywym Różańcem oraz angażuje się w liczne dzieła prowadzone w parafii św. Jana Kantego w Legionowie, skąd pochodzi.

Stan dziewic i błogosławionych wdów to jedne z najstarszych form życia konsekrowanego w Kościele. Znane były już w pierwszych wiekach chrześcijaństwa. Jego dynamiczne odrodzenie można zaobserwować po Soborze Watykańskim II. Diecezja warszawsko-praska ma obecnie pięć wdów i trzynaście dziewic konsekrowanych.

« 1 »
oceń artykuł

Zobacz także

Komentowanie dostępne jest tylko dla .

Ze względów bezpieczeństwa, kiedy korzystasz z możliwości napisania komentarza lub dodania intencji, w logach systemowych zapisuje się Twoje IP. Mają do niego dostęp wyłącznie uprawnieni administratorzy systemu. Administratorem Twoich danych jest Instytut Gość Media, z siedzibą w Katowicach 40-042, ul. Wita Stwosza 11. Szanujemy Twoje dane i chronimy je. Szczegółowe informacje na ten temat oraz i prawa, jakie Ci przysługują, opisaliśmy w Polityce prywatności.

Zapisane na później

Pobieranie listy