Wystawę o państwie pierwszych Piastów otwarto w Muzeum Wojska Polskiego.
"Wystawa to pretekst do rozważań na temat źródeł naszej tożsamości' - mówił Robert Kostro, szef Muzeum Historii Polski - instytucji, która wraz z Muzeum WP i Państwowym Muzeum Archeologicznym przygotowała ekspozycję z okazji 1050. rocznicy chrztu. Przy wejściu zwiedzających wita replika posągu Światowida wydobytego ze Zbrucza w 1848 r. oraz „kamienna baba” - znalezisko spod Bartoszyc. Znaleziska obrazują świat przedchrześcijański, czasy pogańskich bogów. W chrześcijaństwo wprowadza powiększony do dużych rozmiarów obraz Jana Matejki pt. "Przyjęcie chrześcijaństwa", który jest pierwszym z 12. tworzących cykl zatytułowany „Dzieje cywilizacji w Polsce”. Scenę chrztu Mieszka I oraz nakaz niszczenia posągów pogańskich przedstawiają litografie Girolamo Carottoniego, Franciszka Smuglewicza i Rafała Radziewicza.
Spośród zabytków tej epoki pokazano m.in. pontyfikał z XI w. oraz kopie zabytków takich jak pierścień romański tzw. „Jakuba Świnki”, pastorał z poroża z katedry gnieźnieńskiej czy średniowieczne księgi rękopiśmienne.
Liczne prace, obrazy i grafiki Michała Byliny, Bohdana Wróblewskiego i Teodora Klonowskiego przedstawiają wydarzenia militarne i wojowników polskich z czasów Mieszka I i Bolesława Chrobrego. Wygląd i ubiór ludności zamieszkujących ziemie polskie w tym okresie pokazane są za pomocą rekonstrukcji ubiorów odtworzonych na podstawie ikonografii z epoki i zabytków archeologicznych z X-XI wieku. Kulturę materialną plemion zamieszkujących ziemie polskie reprezentują liczne znaleziska archeologiczne z okresu VIII-IX w.
Część ostatnia wystawy „Ze znakiem krzyża przez 1000 lat historii” dotyczy epok późniejszych, pokazując jak znak krzyża wpisywał się w dzieje Wojska Polskiego na przestrzeni wieków. O tych związkach mówił też podczas wernisażu prof. Zbigniew Wawer, dyrektor MWP.
- Na wystawie pokazujemy, jak symbol Boga, chrześcijaństwa od zawsze był obecny w polskim wojsku. Dewiza: "Bóg, Honor, Ojczyzna" przez lata towarzyszyła wszystkim naszym oddziałom, walczącym na różnych frontach, różnych wojen - podkreślił dyrektor.
Z koli dyrektor MHP przywołał fragment kazania św. Jana Pawła II, wygłoszonego na Placu Zwycięstwa w 1979 r., w którym papież zwracał uwagę na rolę chrześcijaństwa w kształtowaniu polskiej państwowości i tożsamości oraz podkreślał, że miało ono wpływ nie tylko na wierzących, ale także na tych, którzy wątpili, a nawet przeciwko chrześcijaństwu się buntowali.
- Chrześcijaństwo jest normotwórcze. Daje pewne wyzwania np. do szacunku, miłości bliźniego, którym staramy się sprostać - mówił Robert Kostro.
Wystawę można oglądać do 31 lipca.