Nowy Numer 16/2024 Archiwum

Broniła przed zarazą i bolszewikami

Procesja uliczkami Starego Miasta z figurą Matki Bożej Łaskawej z XVII w. rozpoczęła odpustowe uroczystości ku czci głównej patronki Warszawy.

- Przeszliśmy przez miasto, by wyrazić nasze zawierzenie Matce Pełnej Łaski, która łamie strzały czekające na każdego z nas w życiu osobistym, narodowym i państwowym - mówił w sanktuarium oo. jezuitów na Starówce bp Piotr Jarecki podczas odpustowej Eucharystii. Nawiązując do wizerunku Matki Bożej Łaskawej wskazał na Jej ponadczasowy charakter. - Największym nieprzyjacielem Boga i człowieka jest szatan. Kieruje w nas swoje niebezpieczne strzały. Matka Boża je łamie, by nas uchronić od śmiertelnego zagrożenia - wyjaśniał. Przypomniał też, że Maryja została patronką Warszawy zaraz po tym, jak po wznoszonych do Niej prośbach i obchodzeniu miasta z figura Matki Bożej Łaskawej, udało się powstrzymać szalejącą w mieście epidemię, która dziesiątkowała mieszkańców. Zauważył też, że to Matce Bożej Łasawej przypisuje się zwycięstwo w 1920r. nad bolszewikami.

Wskazał o zatrzymanie jakich zaraz powinni błagać Matkę Boża współcześni. - Zachęcam, by prosić Maryję o łamanie strzał braku miłości i jedności, konfliktów, nadmiernego posiadania dóbr materialnych, pazerności, samotności i wykorzystywania władzy - wyliczał bp Jarecki.

Broniła przed zarazą i bolszewikami   Procesja ulicami Starówki upamiętnia wydarzenia z 1652r., kiedy to wobec szerzącej się zarazy, magistrat Warszawy z inicjatywy rektora kolegium pijarów, ks. Orsellego zarządził modlitwy przebłagalne przed wizerunkiem Matki Bożej Łaskawej, niosąc obraz wzdłuż wewnętrznych murów miasta, a po cudownym ustaniu epidemii podjął uchwałę ogłoszającą Matkę Bożą Łaskawą Patronką Warszawy i Strażniczką Polski Agnieszka Kurek-Zajączkowska /Foto Gość Na zakończenie odpustowej Eucharystii został odmówiony akt oddania Matce Bożej Łaskawej Warszawy, jej mieszkańców i narodu, a następnie oo. jezuici zaprosili modlących się na agapę na tarasie. Po raz pierwszy w historii sanktuarium, była możliwość nabycia figurek Matki Bożej Łaskawej.

W uroczystościach uczestniczyli proboszczowie stołecznych parafii, siostry zakonne i klerycy, Akcja Katolicka w Polsce i Archidiecezji Warszawskiej, Fundacja „Chrystiani”, Zakon Rycerzy Jana Pawła II, Bractwo Dobrej Śmierci, harcerze, przedstawiciele duszpasterstwa poszukujących męża i żony oraz „Młodych Dorosłych 30/40”. U patronki Warszawa modlili sie takze Jacek Sapa z Centrum Wpsierania Inicjatyw dla Życia i Rodziny, Mariusz Dzierżeniowski z Fundacji „Pro - Prawo do Życia" i współzałożycie Soli Deo Piotr Gryza.

« 1 »

Zapisane na później

Pobieranie listy