Uroczystą Mszą św. w stołecznym sanktuarium Świętego Andrzeja Boboli zainaugurowano organizowane po raz szósty przez Wspólnotę Życia Chrześcijańskiego Radiowe Rekolekcje Ignacjańskie w życiu codziennym. W tym roku przebiegają pod hasłem: „…ale miłość moja nie odstąpi od ciebie”.
Na rekolekcje zgłosiło się ponad 180 osób, które przez cztery tygodnie będą słuchać konferencji i wprowadzeń do medytacji, emitowanych trzy razy dziennie na antenie Radia Warszawa. Liturgii przewodniczył dyrektor programowy rozgłośni, ks. Mariusz Wedziuk, a homilię wygłosił o. Adam Schulz SJ.
Jezuita zachęcał do otwarcia się na Ducha Świętego i współpracy z Bożą łaską. - Ducha Święty nie jest jakimś kwiatkiem do kożucha naszej wiary ale istotną jej częścią. Jeśli Jego zabraknie, wówczas będziemy podobnie jak apostołowie siedzieli zatrwożeni, czekając aż coś samo się zmieni. Tymczasem kiedy On nas napełni, wyjdziemy na zewnątrz i będziemy głosić Dobrą Nowinę, dostrzegając Boga wszędzie, w każdej sytuacji - powiedział kaznodzieja.
Nawiązując do nauczania św. Jana Pawła II przyznał, że Bóg nie ogranicza swojego działania tylko do czasu modlitwy, ale ukazuje nam siebie także w wydarzeniach życia publicznego.
- Duch Święty przenika nie tylko człowieka, ale także całe społeczności, narody, kultury i religie. Jest u początku każdego dobrego działania, które ludzkość podejmuje, bez względu na to, czy ludzie Go znają czy też nie - zwrócił uwagę o Schulz SJ.
Podkreślił, że by współpracować z Duchem Świętym niezbędna jest wiara. - Dopiero gdy zwierzymy Mu i zaczniemy działać będziemy mogli dostrzec Jego działanie niejako post factum. On bowiem szanuje ludzką wolność i nie chcąc człowieka do niczego zmuszać, ukrywa przed nami swoją obecność - tłumaczył zakonnik.
Hasłem tegorocznych rekolekcji ignacjańskich w życiu codziennym są słowa z Księgi Izajasza „…ale miłość moja nie odstąpi od ciebie”. Przez cztery tygodnie ich uczestnicy będą słuchać konferencji i wprowadzenia do medytacji, które trzy razy dziennie będą emitowane na antenie Radia Warszawa
Jak przyznają organizatorzy największym wyzwaniem stojącym przed rekolektantami będzie znalezienie czasu na modlitwę, pośród natłoku codziennych obowiązków.
- Najważniejsze to wejść w ten czas ćwiczeń duchowych z hojnością serca, czyli z otwartością na to, co Pan Bóg będzie chciał dać, co będzie chciał pokazać. Nie wolno również się zniechęcać trudnościami, które mogą się pojawiać, ale każdego dnia starać się znaleźć czas na medytację - mówią członkowie WŻCH.
Radiowe Rekolekcje Ignacjańskie w życiu codziennym zakończą się 12 czerwca.