Nowy numer 42/2020 Archiwum

Mazowsze: 330 tys. wniosków o 500+

Wojewoda mazowiecki podsumował pierwszy miesiąc działania rządowego programu dla rodzin.

Ponad 330 tys. złożonych wniosków złożyli mieszkańcy województwa mazowieckiego w pierwszym miesiącu programu "Rodzina 500 plus". Prawie połowę z nich, bo 153 tys. już zrealizowano. Rodzinom przekazano 78,8 mln zł.

Na Mazowszu wsparciem objęto 129 tys. rodzin w ramach świadczeń powszechnych i ok. 3,4 tys. dzieci w pieczy zastępczej. Na konferencji prasowej Zdzisław Sipiera,  wojewoda mazowiecki, poinformował, że do 10 maja Mazowiecki Urząd Wojewódzki przekazał ponad 263 mln zł dotacji na realizację programu.

Wszystkie 314 gmin z Mazowsza wydały decyzje i - jak wyjaśniał - do końca maja powinny wypłacić świadczenia wychowawcze. Dodał jednak, że spośród tej grupy, 10 gmin - pomimo wydanych decyzji - nie wypłaciło "ani złotówki".

Wśród nich znalazły się m.in. Maków Mazowiecki, Miedzna oraz Tarczyn. To dziwne, bo - jak powiedział wojewoda - "pieniądze trafiły już na konta samorządów, są wydane decyzje, a nie ma wypłat".

W województwie mazowieckim uprawnionych do świadczenia wychowawczego jest 460 tys. dzieci. Najwięcej wniosków względem szacowanej liczby uprawnionych złożono w regionie warszawskim (87 proc.), siedleckim i płockim (po 61 proc.).

Ponad 226 tys. wniosków (69,5 proc.) złożono w formie papierowej.Gmina Jastrzębie jako pierwsza zrealizowała wszystkie wypłaty. Największą wypłatę - 6 tys. zł. - przekazano rodzinie z dwanaściorgiem dzieci.

Z kolei do 16 maja złożono ponad 4 tys. wniosków (81,7 proc. uprawnionych świadczeń) na dofinansowanie dzieci w rodzinie pieczy zastępczej i placówkach opiekuńczo-wychowawczych typu rodzinnego. Mazowieckie powiaty - podkreślił Sipiera - otrzymały całą kwotę potrzebną na wypłatę świadczeń. Łącznie z budżetu państwa przekazano ponad 3,8 mln zł.

Na stronie internetowej urzędu pod hasłem Rodzina 500+,poza podstawowymi informacjami, można znaleźć aktualności dot. programu. Mazowiecki Urząd Wojewódzki uruchomił także infolinię (22 695 71 22), która jest czynna w dni robocze, w godz. 8-16. 

 

« 1 »
oceń artykuł Pobieranie..

Wyraź swoją opinię

napisz do redakcji:

gosc@gosc.pl

podziel się

Polecane filmy

Zapisane na później

Pobieranie listy

Reklama