Specjalna opaska zmierzy temperaturę, e-długopis i kartoteka na tablecie oszczędzi czas opiekunów. Nowoczesne technologie w opiece nad seniorami testowane są w Domu Opieki Społecznej "Syrena" w Warszawie. W ciągu trzech lat w całym mieście.
W Warszawie ponad 450 tys. osób ma powyżej 60 lat. Już teraz seniorzy stanowią 26 proc. mieszkańców. 65-letnie kobiety będą średnio żyły 85 lat, a mężczyźni z tego samego rocznika - 82 lata. 65-letni warszawiacy będą żyli dłużej niż ich statystyczni rówieśnicy z Mazowsza i kraju; odpowiednio o 1 rok i 1,5 roku.
Stolica jest miastem, w którym mimo stałego napływu ludności, systematycznie zwiększa się liczba i udział osób starszych w ogólnej liczbie mieszkańców.
Główny Urząd Statystyczny prognozuje, że w Warszawie w 2050 r. liczba ludności w wieku poprodukcyjnym wzrośnie w stosunku do 2014 roku o 105,7 tys., czyli o 22 proc.
Józefa Zapolska mówi o sobie: "Ziuta małolata". - Tu zyskałam całą rodzinę - mówi Tomasz Gołąb /Foto Gość Dzięki wprowadzeniu nowoczesnych rozwiązań poprawi się jakość życia osób korzystających z usług opiekuńczych. Z jednej strony będzie to podniesienie jakości usług, z drugiej - da to szansę na wydłużenie okresu samodzielnego mieszkania seniorów. System e-opieki będzie się składał z:
W Warszawie jest 19 domów pomocy społecznej, w tym 5 prowadzonych przez podmioty niepubliczne w ramach umów zawartych z Urzędem m.st. Warszawy. Miasto ma również porozumienia z powiatami, które przyjmują warszawiaków.
W 2015 r. m.st. Warszawa na funkcjonowanie i pobyt mieszkańców w domach pomocy społecznej w stolicy i poza nią przeznaczyło łącznie blisko 115 mln zł.