Nowy numer 43/2020 Archiwum

Czy jest miłosierdzie w mieście?

Czym jest miłosierdzie? Jakie osoby kojarzą się z miłosierdziem? Co to są uczynki miłosierdzia? Takie pytania zadawali mieszkańcom wolontariusze ŚDM.

"Czy jest miłosierdzie w mieście” - pod takim hasłem wystartowała gra miejska dla wolontariuszy, którzy zgłosili się do wsparcia Dni w Diecezjach podczas ŚDM.

Podzieleni na dwuosobowe zespoły wolontariusze mieli do wykonania różne zadania związane z hasłem tegorocznych Światowych Dni Młodzieży. Ochotnicy układali m.in. krzyżówkę z hasłem "miłosierdzie” i wyszukiwali ulubionych fragmentów z Pisma Świętego dotyczących miłosierdzia.

Kolejny punkt był realizowany już na mieście. Wolontariusze mieli za zadanie dowiedzieć się, czy w mieście takim jak Warszawa jest czas na miłosierdzie. Pomóc im w tym miała specjalnie przygotowana na ten cel ankieta. - Chcieliśmy zebrać nie tylko opinie warszawiaków na temat dzieł miłosierdzia, ale także wysondować, czy mieszkańcy wiedzą, jakie wydarzenia związane z miłosierdziem odbędą się w stolicy w ramach ŚDM - tłumaczyła Marta Kukowska, odpowiedzialna za miejski wolontariat na ŚDM.

Wolontariusze mieli do przeprowadzenia po 30 ankiet w różnych punktach miasta - na Starym Mieście, bulwarach, Krakowskim Przedmieściu, stacji Metro Centrum, ul. Chmielnej czy na stacji Metro Kabaty. - Przechodnie nie zawsze będą mili i mieli czas, wieli z nich będzie zmęczonych, spieszących się do domu. To ćwiczenie pozwoli wam poczuć się jak pielgrzym ze ŚDM, który musi zapytać o drogę, czy toaletę - wyjaśniali organizatorzy.

Trening wydobywania informacji nie był łatwy. Wolontariuszka Ania początkowo miała duży opór, by rozmawiać z przechodniami na ulicy. Kilkoro z nich bezskutecznie zaczepiła. - Wszyscy się gdzieś spieszą, trudno jest ich zatrzymać - mówiła. Z kolei Barbara do wywiadów podeszła z dużym optymizmem. - Ciekawe, co ludzie odpowiedzą na temat miłosierdzia - mówiła.

Wyniki ankiety poznamy niebawem. - Chcemy sprowokować dyskusję o miłosierdziu. W czerwcu i lipcu o miłosierdziu będziemy także rozmawiać z praktykami - mówią organizatorzy z Centrum Myśli Jana Pawła II.

Gra miejska była jednym z elementów projektu Miasto Miłosierdzia, które zostanie otwarte na Krakowskim Przedmieściu podczas Dni w Diecezjach.

« 1 »
oceń artykuł Pobieranie..

Wyraź swoją opinię

napisz do redakcji:

gosc@gosc.pl

podziel się

Polecane filmy

Zapisane na później

Pobieranie listy

Reklama