Muzeum Powstania Warszawskiego prosi o pomoc w identyfikacji archiwalnych zdjęć.
W zbiorach Muzeum Powstania Warszawskiego znajdują się ponad 32 tys. archiwalnych zdjęć. Każde z nich jest szczegółowo opracowywane - specjaliści ustalają, kto i kiedy je zrobił, określają miejsce wykonania, a w niektórych przypadkach nawet tożsamość uwiecznionych osób.
Jednak kilkadziesiąt fotografii budzi ich wątpliwości. Licząc na wiedzę i zapał internautów, Muzeum zwraca się do nich z prośbą: pomóżcie nam wyjaśnić, gdzie zostały wykonane te zdjęcia!
Od 9 czerwca na fanpage’u Muzeum Powstania Warszawskiego będą zamieszczane fotografie, co do których nie ma pewności, gdzie zostały wykonane.
Do końca lipca codziennie (nie licząc weekendów) publikowane będzie nowe zdjęcie, a internauci będą mogli wesprzeć muzealników w trudnej pracy identyfikacyjnej. Każda ich sugestia będzie następnie weryfikowana przez specjalistów z Działu Ikonografii Muzeum Powstania Warszawskiego.
- Identyfikacja archiwalnych zdjęć to naprawdę trudna i wymagająca praca. Aby osiągnąć w niej sukces, trzeba łączyć w sobie cechy historyka, socjologa i detektywa. Jedna cecha musi być jednak nadrzędna: miłość do Warszawy i zapał do pogłębiania wiedzy na jej temat. Jestem przekonany, że wśród tysięcy internautów, którzy dowiedzą się o naszej akcji, znajdzie się wielu spełniających te kryteria - powiedział Jan Ołdakowski, dyrektor Muzeum Powstania Warszawskiego.
Akcja potrwa do końca lipca. Na profilu Muzeum na Facebooku (www.facebook.com/1944pl) udostępnionych zostanie ponad 40 zagadkowych fotografii ze zbiorów Muzeum Powstania Warszawskiego. Propozycje identyfikacji należy wpisywać na Facebooku, w komentarzach pod danym zdjęciem.
Podobną akcję Muzeum przeprowadziło w 2013 r., a z opublikowanych wtedy 51 nierozpoznanych zdjęć, internauci zidentyfikowali aż 48 z nich.
Trzy nadal nierozpoznane udostępnimy również w tym roku. Może ktoś spojrzy na nie „świeżym okiem” i dostrzeże coś, czego nikt dotąd nie zauważył?
Osobą kontaktową w sprawie akcji rozpoznawania zdjęć jest Jakub Król z Działu Promocji Muzeum Powstania Warszawskiego: jkrol@1944.pl; 22 539 79 79.