Spacerkiem po mieście

Zachęcenie mieszkańców do chodzenia pieszo, jeżdżenia rowerem, korzystania z komunikacji miejskiej i ograniczenia korzystania z samochodów - to propozycje zawarte w Warszawskiej Polityce Mobilności.

Ratusz chce przekształcić ulice i place w przyjazną przestrzeń publiczną.

Warszawska Polityka Mobilności to dokument strategiczny wyznaczający cele i sposoby nowego, aktywnego zarządzania komunikacją w mieście. Ma być przyjęty zarządzeniem prezydenta stolicy.

Od 15 czerwca rozpoczynają się konsultacje społeczne, które potrwają do 10 października. Uwagi można przesyłać również drogą elektroniczną na adres mobilna@um.warszawa.pl, pocztą (Biuro Drogownictwa i Komunikacji, ul. Marszałkowska 77/79, 00-683 Warszawa) lub składać osobiście.

WPM zakłada organicznie roli samochodów w mieście poprzez m.in. strefowanie ruchu, zmniejszenie przepustowości ulic i skrzyżowań, priorytetowe traktowanie ruchu pieszego, rozwój systemu carsharingu czy wspieranie korzystania z samochodów o małych gabarytach, z małymi silnikami i z ekologicznymi napędami.

Kolejnym założeniem WPM jest rozwój ruchu rowerowego. Celem - jak podkreślał Dyrektor Biura Drogownictwa i Komunikacji Mieczysław Reksnis - będzie osiągnięcie w najbliższych latach 10 proc. udziału osób - w codziennymi lub prawie codziennym - podróżowaniu rowerami w sezonie wiosenno-letnim, a w strefie śródmiejskiej przekroczeniu poziomu 20 proc.

Służyć temu ma np. budowa dróg dla rowerów, pasów i kontrapasów, dopuszczenie ruchu pod prąd na ulicach jednokierunkowych, tworzenie tzw. stref 30, likwidowanie barier w pokonywaniu skrzyżowań, podwyższenie poziomu bezpieczeństwa oraz zorganizowanie miejskiego serwisu rowerowego.

Miasto zakłada ponadto, że realizacja polityki mobilności doprowadzi do 65 proc. udziału komunikacji miejskiej w obsłudze wszystkich podróży wykonywanych w Warszawie środkami transportu oraz 80 proc. udziału w przypadku podróży do obszaru śródmiejskiego i 50 proc.udziału na granicy miasta.

« 1 »
oceń artykuł Pobieranie..