Nowy numer 44/2020 Archiwum

Warszawa w "ogonie" wypłat 500+

W co trzeciej gminie na Mazowszu zgłoszono więcej dzieci niż zakładano.

Do 16 czerwca na Mazowszu złożono prawie 385 tys. wniosków o świadczenia z programu 500+ , a wypłacono ponad 712 tys. świadczeń na kwotę 355 mln zł. Na konferencji prasowej minister rodziny, pracy i polityki społecznej Elżbieta Rafalska oraz wojewoda mazowiecki Zdzisław Sipiera zapewnili, że program "Rodzina 500 plus" na Mazowszu  jest "dobrze załatwiany", a 72 proc. wniosków już zostało zrealizowanych. Chwalili też coraz lepszą współpracę z samorządami.

- Podczas ostatniej konferencji mówiłem państwu o 10 gminach, które jeszcze nie wypłaciły z programu 500+ ani złotówki. Teraz na Mazowszu już takich nie ma. Pozytywny skutek przynoszą rozmowy z samorządami. Cały czas monitorujemy stan realizacji wniosków i wypłat - podkreślał wojewoda mazowiecki. Jak zaznaczył, niektóre samorządy zamierzały potraktować pieniądze z programu 500+ jak lokatę i ociągały się z przekazywaniem ich starającym się rodzinom.

Nieuprawnione - zdaniem wojewody - są odpowiedzi udzielane niekiedy wnioskodawcom, że wypłata świadczenia nastąpi, "gdy wpłyną środki przeznaczone na program".

 - Samorządy już dawno otrzymały pieniądze. Do gmin przekazano 512,4 mln zł, a do powiatów - ponad 6,3 mln zł. Jest pełne zabezpieczenie pieniędzy nawet w sytuacji, gdy wniosków napływa więcej niż szacowano - podkreślił wojewoda.

 - To rodziny mają trzy miesiące na złożenie wniosku po to, żeby uniknąć kolejek i ułatwić załatwienie formalności. Natomiast urzędnicy powinni tutaj działać niezwłocznie.  Stwierdzamy, że po początkowych trudnościach program jest realizowany prawidłowo - dodawała minister Rafalska.

Dwa oznakowane busy odwiedziły już 203 mazowieckie gminy. Można w nich złożyć wniosek i uzyskać informacje na temat programu   Dwa oznakowane busy odwiedziły już 203 mazowieckie gminy. Można w nich złożyć wniosek i uzyskać informacje na temat programu
Joanna Jureczko-Wilk /Foto Gość
Najsprawniej z rozpatrywaniem wniosków i wypłatą świadczeń radzą sobie samorządy z Ciechanowa, Ostrołęki i Radomia. W "ogonie" są Siedlce i Warszawa. W przypadku tej ostatniej wojewoda poprosił prezydent Warszawy Hannę Gronkiewicz-Waltz o osobisty nadzór nad realizacją programu w stolicy.  I, zdaniem Z. Sipiery, "w ostatnich dniach widać poprawę". Wojewoda zwrócił uwagę, że w stolicy wypłaty realizują dzielnice; są takie, które wydały ok. 25 proc. decyzji, a są i takie, które wydały już ponad 80 proc. Minister Rafalska podkreśliła, że Warszawa jest kluczowa i "przygląda jej się cała Polska", dlatego tak ważne jest, by sprawnie realizowała wypłaty.

Według szacunków, na Mazowszu uprawnionych do świadczenia jest 460 tys. dzieci. W 106 mazowieckich gminach przyznano świadczenie wychowawcze większej liczbie dzieci niż wcześniej szacowano (najwięcej w Piasecznie i Radomiu). Różnice wynikają stąd, że rodzice mogą złożyć wniosek w mieście, gdzie pracują (najczęściej Warszawa), ale mogą też zrobić to w miejscu zamieszkania (często podwarszawskie gminy).

Najwyższe wypłaty dla jednej rodziny odnotowano w gminach: Baboszewo (powiat płoński) - 6 tys. zł dla 12 dzieci w rodzinie, Czarnia (powiat ostrołęcki), Przasnysz (powiat przasnyski) i Radziejowice (powiat żyrardowski) - po 5 tys. zł dla 10 dzieci w rodzinie.

Na Mazowszu do 15 czerwca wydano ponad 5 tys. decyzji przyznających prawo do dodatku dla dzieci w rodzinach zastępczych i rodzinnych domach dziecka i wypłacono świadczenia na kwotę 4,8 mln zł.

Na mocy działającego od 1 kwietnia programu "Rodzina 500 plus" świadczenie wychowawcze w wysokości 500 zł miesięcznie przysługuje, niezależnie od dochodu, na drugie i kolejne dzieci do ukończenia przez nie 18 lat. W przypadku rodzin z dochodem poniżej 800 zł netto na osobę (lub 1200 zł dla rodzin z niepełnosprawnymi dziećmi), wsparcie przysługuje także na pierwsze dziecko. Jeśli poprawnie wypełniony wniosek o świadczenie zostanie złożony do 1 lipca włącznie, pieniądze będą wypłacone z wyrównaniem od kwietnia. Po tym terminie świadczenie będzie przyznawane tylko od dnia złożenia wniosku.

Informacje o programie można znaleźć na stronie internetowej urzędu pod banerem: "Rodzina 500 plus". Mazowiecki Urząd Wojewódzki uruchomił także infolinię (22/695 71 22), która jest czynna w dni robocze w godz. 8-16.

« 1 »
oceń artykuł Pobieranie..

Wyraź swoją opinię

napisz do redakcji:

gosc@gosc.pl

podziel się

Polecane filmy

Zapisane na później

Pobieranie listy

Reklama