Powojenne stołeczne osiedla i budynki, m.in. Muranów, MDM, Centralny Dom Towarowy, Supersam czy Dworzec Gdański, ukazane na niezwykłych zdjęciach Zbyszka Siemaszki, można zobaczyć na plenerowej wystawie Domu Spotkań z Historią.
Wystawę "Sen o Mieście. Warszawa lat 50. i 60. na zdjęciach Zbyszka Siemaszki ze zbiorów Agencji Forum" można oglądać na skwerze im. ks. Jana Twardowskiego, u zbiegu Krakowskiego Przedmieścia i Karowej.
- Siemaszko był wybitnym fotografem, przez wiele lat związanym z Warszawą. Na naszej wystawie postanowiliśmy pokazać jego zdjęcia architektury i urbanistyki. Nazwaliśmy ją "Sen o mieście", ponieważ prezentuje zdjęcia, które w sposób trochę wykreowany, wyidealizowany pokazują nową, odbudowaną Warszawę. Są wystudiowane formalnie i tworzą pewien jednorodny świat. Siemaszko nie miał obecnych możliwości obróbki zdjęć, ale był świetnym fachowcem, artystą - opowiada współkurator wystawy Katarzyna Madoń-Mitzner z Domu Spotkań z Historią, który organizuje ekspozycję wspólnie z Polską Agencją Fotografów Forum.
Na zdjęciach można zobaczyć socrealistyczne budownictwo, m.in. pl. Konstytucji czy os. Muranów. Ale także takie modernistyczne realizacje, jak Centralny Dom Towarowy, Supersam, Dworzec Gdański, budynki przystanków linii średnicowej PKP, np. stacji Warszawa Powiśle, czy przeszklone pawilony u zbiegu Marszałkowskiej i al. Jerozolimskich.
- Siemaszko często fotografował Warszawę z wysoka, wchodził na dachy, latał samolotem czy helikopterem, robił zdjęcia z Pałacu Kultury, panoramy czy dalekie plany miasta. Dla uzyskania najlepszego efektu długo poszukiwał kadru, czekał na światło, zmieniał perspektywy - tłumaczy K. Madoń-Mitzner.