Msza św. dziękczynna z okazji 1050. rocznicy chrztu Polski pod przewodnictwem papieża Franciszka zgromadzi co najmniej 500 tys. pielgrzymów - przewidują organizatorzy. W sekretariacie KEP odbyła się konferencja prasowa "Ojciec Święty Franciszek w Częstochowie i na Jasnej Górze".
Intensywne przygotowania do wizyty Ojca Świętego na Jasnej Górze trwają już od kilku miesięcy. 28 lipca paulini spodziewają się na Jasnej Górze co najmniej 500 tys. pielgrzymów. - Liczba ta może dojść nawet do 800 tys. Mamy w tej kwestii doświadczenie. Obchody milenium zgromadziły na jasnogórskich wałach ponad milion pątników - mówią organizatorzy.
Teren Jasnej Góry podzielony będzie na trzy sektory. Błonia będą stanowiły sektor "zero”; kolejną strefą będą przyległe do błoń parki; trzecim obszarem, gdzie zgromadzą się pielgrzymi, będzie Aleja Najświętszej Maryi Panny oraz pl. Biegańskiego. W każdej ze stref będzie nagłośnienie i telebimy. Pielgrzymom we wszystkich strefach rozdzielona zostanie także Komunia św.
- Pielgrzymi nie muszą posiadać specjalnych wejściówek, obowiązuje zasada pierwszeństwa. Wyjątkiem są osoby niepełnosprawne. Z strefie "zero” przewidzieliśmy dla nich w sumie ok. 600 miejsc, po 10 z każdej diecezji, na które potrzebna jest karta wstępu - wyjaśnił o. Czesław Brud, administrator jasnogórskiego klasztoru.
Organizatorzy zachęcają do podróży do Częstochowy specjalnymi pociągami. 11 stref parkingowych ma zapewnić miejsca dla 2,5 tys. autokarów. Na placu staną m.in. cztery dodatkowe podia, które pozwolą na lepszą widoczność ołtarza zwłaszcza przedstawicielom najwyższych władz państwowych.
- Kończymy montować monitoring i nagłośnienie, który obejmie całą Jasną Górę i błonia. Zakładamy także nowe łącza internetowe, które ułatwią pracę dziennikarzom. Mamy także zabezpieczoną dostawę prądu - dodaje paulin.
Jasna Góra do wizyty Ojca Świętego przygotowuje się także duchowo. - W intencji papieża i pielgrzymów modlimy się na każdej Mszy św. Bezpośrednio przez przyjazdem papieża rozpoczniemy Nowennę – będzie to 9 nocnych czuwań zakończonych o północy Mszą św. w intencji papieskiej pielgrzymki - powiedział przeor Jasnej Góry o. Marian Waligóra.
Z kolei rzecznik prasowy Konferencji Episkopatu Polski, ks. Paweł Rytel-Andrianik zwrócił uwagę, że słowem kluczem papieskiej pielgrzymki będzie słowo "bliskość”. - Papież chce być blisko człowieka, blisko Polaków. Nie ma innego kraju, który jest tak często wymieniany podczas modlitwy Anioł Pański i środowych audiencji. Duchowość papieża ma także związek z Janem Pawłem II i św. Faustyną - orędownikami Bożego Miłosierdzia - powiedział. Dodał, że symbolicznym gestem bliskości będzie papieska przejażdżka papa mobile między sektorami na błoniach.
Abp Wacław Depo, metropolita częstochowski, wskazał na motywy, które towarzyszyły ojcu świętemu w wyborze Jasnej Góry, jako miejsca pielgrzymowania. - Podstawową sprawą jest widoczna od samego początku pontyfikatu Maryjna pobożność papieża Franciszka - zauważył arcybiskup. Dodał, że papież szczególnym kultem otacza także Czarną Madonnę.
Marek Magierowski, dyrektor biura prasowego Kancelarii Prezydenta RP, przypomniał, że obchody 1050. rocznicy chrztu mają charakter kościelno-państwowy. - Papież Paweł VI nie mógł przyjechać na obchody milenium - czekał na niego pusty tron, na 1050. rocznicę chrztu Polski przyjeżdża papież Franciszek. To pokazuje, jaką drogę przeszliśmy w kierunku odzyskiwania wolności - powiedział.