W dniu Narodowego Czytania powieści Sienkiewicza, w Bibliotece Narodowej będzie można zobaczyć jej rękopis.
Aż 1338 miejscowości, nie tylko z Polski, weźmie udział w tegorocznym Narodowym Czytaniu - akcji, która 3 września po raz piąty odbędzie się z inspiracji i pod patronatem prezydenta RP. W internetowym głosowaniu, uczestnicy wybrali tym razem "Quo vadis", które wygrało z "Chłopami" Władysława Reymonta, "Weselem Stanisława Wyspiańskiego, "Popiołami" Stefana Żeromskiego oraz powieścią Marii Dąbrowskiej "Noce i dnie".
Tego dnia w warszawskim Pałacu Rzeczypospolitej będzie można obejrzeć rękopis "Quo vadis". Na jeden dzień opuści on skarbiec Biblioteki Narodowej i zostanie udostępniony zwiedzającym. Chętni będą mogli go obejrzeć oraz zapoznać się z kontekstem jego powstania.
"Quo vadis" to nie tylko najpopularniejsze dzieło Henryka Sienkiewicza, ale też jedna z najbardziej znanych na świecie polskich powieści. Do tej pory została wydana w blisko 60 krajach i w ponad 50 językach, ale już na początku XX w. przekładów było tak wiele, że sam autor nie znał ich dokładnej liczby. Gdy w Polsce zarejestrowano 200 wydań powieści, w języku włoskim i niemieckim było ich dużo więcej - bo prawie 300.
Podczas wystawy będzie można zapoznać się ze szczegółową, przygotowaną specjalnie na tę okazję bibliografią polskich i zagranicznych wydań, a część z nich również zobaczyć - m.in. unikatowe egzemplarze w języku japońskim, hebrajskim i perskim, a także bogato ilustrowane, hiszpańskie wydanie z 1900 r. Właśnie jedno z kolekcjonerskich, hiszpańskich wydań prezydent Andrzej Duda podarował papieżowi Franciszkowi w Krakowie, na zakończenie Światowych Dni Młodzieży w lipcu tego roku. Egzemplarz przeznaczony dla Ojca Świętego został specjalnie przygotowany w pracowni konserwatorskiej Biblioteki Narodowej.
Zabytkowy dokument to 312 wypełnionych drobnym pismem kart, uzupełnionych uwagami naniesionymi przez autora z myślą o redakcji „Gazety Polskiej”, która drukowała powieść w odcinkach od 26 marca 1895 roku do 29 lutego następnego roku. Według badaczy Henryk Sienkiewicz, już jako sławny pisarz, podarował rękopis właśnie jednej z pracownic gazety, która z czasem sprzedała go znanemu bankierowi Leopoldowi Julianowi Kronenbergowi. Ten dla cennego zabytku ufundował pudło w kształcie księgi, ze złoceniami, pokryte pergaminem, w którym odtąd przechowywano rękopis.
W czasie okupacji przechowywany w sejfie Banku Handlowego, a po powstaniu warszawskim ukryty w krypcie Kolegiaty w Łowiczu, do Biblioteki Narodowej trafił ostatecznie w 1951 r. i do dzisiaj jest jej własnością.
Ten i inne zabytki piśmiennictwa, kartka po kartce, można obejrzeć w Polonie - Cyfrowej Bibliotece Narodowej. Zgromadzono w niej ponad 1,5 mln obiektów ze zbiorów Narodowej Książnicy.
Z okazji 1050. rocznicy chrztu Polski, Biblioteka Narodowa co miesiąc prezentuje w Pałacu Rzeczypospolitej najstarsze, na co dzień przechowywane w bibliotecznym skarbcu rękopisy – takie, które dokumentują początki państwa polskiego. Pokazowi każdego z obiektów towarzyszy przybliżająca jego historię wystawa oraz wykłady i dyskusje specjalistów.
W ramach cyklu cyklu "Pierwsze/Najstarsze" pokazano już m.in. Psałterz floriański, Kazania świętokrzyskie i Roczniki Jana Długosza. Jeszcze we wrześniu będzie można zobaczyć o dowiedzieć się czegoś więcej o Kronikach Wincentego Kadłubka. Spotkania w kolejnych miesiącach będą poświęcone: Mszałowi Erazma Ciołka (22 października), Bogurodzicy (19 listopada) oraz Kronikom Galla Anonima (16 grudnia).
Materiały z dotychczasowych wystaw i spotkań cyklu "Pierwsze/Najstarsze", dostępne są na www.pierwszenajstarsze.bn.org.pl.
Kolekcjonerskie wydanie "Quo vadis" w prezencie od prezydenta RP dla papieża Franciszka
Prezydent.pl