W kaplicy pierwszych lekarzy

Rektorzy, prorektorzy i wykładowcy Warszawskiego Uniwersytetu Medycznego modlili się przed obrazem świętych Kosmy i Damiana. Kościół czci ich jako patronów lekarzy i pielęgniarek oraz wydziałów medycznych. Św. Kosma i Damian według tradycji w III w. pierwsi przeszczepili kończynę, pobraną od zmarłego afroamerykanina.

- Czy królewska, czy rektorska, czy profesorska i kardynalska, każda władza jest służbą - przypomniał kard. Kazimierz Nycz podczas Eucharystii sprawowanej w kaplicy św. Kosmy i Damiana. Od 2009 r. w kościele Opatrzności Bożej przy ul. Dickensa wisi obraz świętych patronów lekarzy, którym tradycja przypisuje pierwszy udany przeszczep kończyny.

- Ten obraz ufundowano na 200-lecie Akademii Medycznej w Warszawie. Jako lekarze, święci Damian i Kosma przeszczepili kończynę człowiekowi, który stracił ją w wyniku gangreny. Pobrali ją w dodatku, jak mówi tradycja, od zmarłego Murzyna - podkreśla rektor Warszawskiego Uniwersytetu Medycznego, prof. Marek Krawczyk. - Obraz zawisł w kaplicy z inicjatywy prof. Bogdana Michałowicza - dodaje.

We Mszy św. celebrowanej w uroczystość ścięcia św. Jana Chrzciciela uczestniczyły władze oraz wykładowcy i studenci uczelni.

Obraz świętych Kosmy i Damiana to reprodukcja XVI-wiecznego dzieła Fernando del Rincona, znajdującego się w zbiorach muzeum Prado w Madrycie. Bracia Kosma i Damian żyli w III wieku na terenie Azji Mniejszej. Zasłynęli jako zdolni lekarze i gorliwi chrześcijanie. Za czasów panowania cesarza Dioklecjana ponieśli śmierć męczeńską za odmowę wyrzeczenia się wiary. Wkrótce zaczęto ich czcić jako świętych lekarzy i męczenników. Przypisywano im wiele uzdrowień, których mieli dokonać za życia i po śmierci. Dziś czczeni są w całym chrześcijaństwie jako patronowie lekarzy i farmaceutów oraz akademickich szkół medycznych.

 

« 1 »
oceń artykuł Pobieranie..