Nowy numer 44/2020 Archiwum

Nauczyciele: współpracujcie z łaską

- Nie ma dojrzałości i odpowiedzialności bez właściwego wychowania – zwrócił uwagę abp Henryk Hoser podczas spotkania z nauczycielami.

W związku ze zbliżającym się początkiem nowego roku szkolnego biskup warszawsko-praski odprawił Mszę św. w katedrze św. Michała Archanioła i św. Floriana Męczennika dla nauczycieli religii pracujących na terenie diecezji.

W homilii abp Henryk Hoser zachęcał katechetów do otwartości na Ducha Świętego i współpracy z łaską.

- Każdego dnia winniśmy wsłuchiwać się w Słowo Boże i w oparciu o nie kształtować swoje życie – podkreślił kaznodzieja przekonując, że Bóg jest pierwszym i najlepszym pedagogiem, który doskonale zna człowieka i wie, co jest mu potrzebne. 

- Bóg posyła nam Ducha Świętego, który oświeca drogi naszego życia pozwalając jednocześnie odróżnić dobro od zła. On dotyka i kształtuje wnętrze naszych uczniów – zwrócił katechetom uwagę biskup warszawsko-praski przestrzegając jednocześnie przed zbytnim koncentrowaniem się w procesie wychowawczym na środkach audiowizualnych. - Media oddziałują na to, co zewnętrzne w człowieku, zaś Bóg na to, co jest w głębi naszego jestestwa – powiedział kaznodzieja. 

Abp Hoser przyznał, że praca nauczyciela religii nie należy do najprostszych. - Zachowanie uczniów jest wypadkową środowisk, z których się wychodzą. Braki wychowawcze dzieci i młodzieży wynikają najczęściej z nieudolności bądź niesprawności wychowania rodzinnego. Niestety są one niesłychanie trudne do uzupełnienia – ubolewał biskup warszawsko-praski.

Zwrócił jednocześnie uwagę, że poza trudnościami zewnętrznymi katecheza związana jest także z wyzwaniami duchowymi, o czym bardzo często się zapomina.

- Praca katechety w swojej istocie jest walką duchową o młodego człowieka. Waszym największym przeciwnikiem będzie więc szatan. Jego działanie jest dziś jednak łatwiejsze niż kiedyś, ponieważ żyjemy w czasach negacji jego istnienia i działania – stwierdził biskup warszawsko-praski. Przypomniał przy tym katechetom, że jako ludzie wiary dysponują mocą samego Boga i są w stanie wygrać z demonem. Na zakończenie liturgii wręczył on nowym katechetom misje kanoniczne. Po liturgii odbył się wykład ks. prof. Edwarda Stańka zatytułowany „Co zrobić, by katecheza była bardziej ewangeliczna”.

« 1 »
oceń artykuł Pobieranie..

Wyraź swoją opinię

napisz do redakcji:

gosc@gosc.pl

podziel się

Polecane filmy

Zapisane na później

Pobieranie listy

Reklama