Nowy wiceprezydent Warszawy jest radcą prawnym z Gorzowa Wielkopolskiego.
- Mam świadomość dużych wyzwań, jakie przede mną stoją, ale mamy instrumenty prawne i chcemy po nie sięgnąć jak najszybciej, żeby zwrócić warszawiakom należną ich własność - zapewnił nowy wiceprezydent stolicy Witold Pahl, radca prawny i były poseł. Odpowiedzialny za reprywatyzację Jarosław Jóźwiak podał się do dymisji. Prezydent odwołała też wiceprezydenta Jacka Wojciechowicza.
- Myślę, że ta decyzja rozwiąże sprawę. Mam doświadczoną osobę, której poszukiwałam. Jest spoza Warszawy. Szef komisji konstytucyjnej, potem kodyfikacyjnej, były sędzia Trybunału Stanu - zachwalała nowego zastępcę po konferencji prasowej Hanna Gronkiewicz-Waltz.
Witold Pahl zapowiedział, że "wszystkie kompetencje, doświadczenie poświęci dla mieszkańców stolicy". Poinformował, że jego podstawowym, pierwszym zadaniem będzie uzyskanie statusu pokrzywdzonego dla m.st. Warszawy, ponieważ - jak mówił - da to możliwość współpracy z organami prokuratury, ale też przyczyni się do szybszego wyjaśnienia sprawy reprywatyzacji.
- Słowo klucz, które dzisiaj tutaj padło z ust pani prezydent, to słowo "determinacja" i tej determinacji mi również nie zabraknie. Determinacji w ustalaniu osób, które naruszyły prawo, które - bez względu na swój status społeczny, powiązania towarzyskie czy też przynależność partyjną - powinny ponieść adekwatną do swojego przewinienia karę - zapewnił W. Pahl.
Witold Pahl obecnie prowadzi kancelarię radcy prawnego w Gorzowie Wielkopolskim. Jest absolwentem studiów prawniczych na Wydziale Prawa i Administracji Uniwersytetu im. Adama Mickiewicza w Poznaniu. Aplikację sądową odbył w Sądzie Wojewódzkim w Gorzowie Wielkopolskim. W latach 1987-1990 orzekał w Sądach Rejonowych w Gorzowie Wlkp. oraz w Słubicach. Od 2007 do 2015 roku był posłem na Sejm RP VI i VII kadencji: przewodniczącym Komisji Nadzwyczajnej ds. zmian w kodyfikacjach, wiceprzewodniczącym Komisji Ustawodawczej. Przewodniczył także Komisji Konstytucyjnej i był członkiem Komisji Sprawiedliwości i Praw Człowieka. Reprezentował Sejm RP w 70 rozprawach przed Trybunałem Konstytucyjnym. W latach 2011-2013 był członkiem Krajowej Rady Prokuratury, a w latach 2013-2015 - Krajowej Rady Sądownictwa. Od 11 grudnia 2015 r. piastuje urząd sędziego Trybunału Stanu.