Nowy Numer 29/2018 Archiwum

Jeden za wszystkich, wszyscy za jednego

Od szalonych pomysłów widzom kręci się w głowie. Bo niby wszystko jest tak samo jak u Dumasa, a jednak całkiem inaczej.

Na scenie Teatru WarsSawy aktorzy Teatru Montownia prezentują „Trzech muszkieterów”. Po swojemu. A więc ma być trzech, a jest czterech (chociaż ten czwarty pretenduje dopiero do zgranej kompanii) i dziewczyna. A każdy z aktorów gra co najmniej pięć ról. Atos zamienia się w kard. Richelieu, pies de Gaulle’a w kota kardynała, groźna Milady w Konstancję.

Ważne, że wszystko w tej szalonej zabawie układa się w logiczną całość. Ale najbardziej wielofunkcyjny jest stojący na scenie mebel. To szafa. Z niej wyłaniają się nieoczekiwanie kolejne drzwi, szafki, szafeczki, lufciki, szuflady. Gdy trzeba, służy za kryjówkę, gdy trzeba, chroni tajemnych kochanków. Przy czym Konstancja wchodzi wprawdzie do szafy, ale wychodzi z niej jako perfidna Milady. W końcu zwycięża przyjaźń i umiłowanie ojczyzny. Siła wyobraźni przenosi nas do XVII-wiecznej Francji, mimo że aktorzy występują niekiedy we współczesnych podkoszulkach. A wszystkie te pomysły potwierdzają, że teatr to sprawa wyobraźni. Teatr Montownia, założony w 1996 r., do dziś jest bytem niezależnym, wolnym od biurokracji, a nade wszystko zespołem, w którym wszyscy rozumieją się artystycznie. Za „Trzech muszkieterów” reżysersko odpowiada Giovanna Castellano, za scenografię – Dominika Skaza, muzycznie opracował spektakl Marcin Rumiński, adaptacji dokonał Jakub Roszkowski. A wszystko to składa się na całość dowcipną, oryginalną, pełną pomysłów, wciągającą widzów do wspólnej zabawy.

« 1 »
oceń artykuł

Zobacz także

Ze względów bezpieczeństwa, kiedy korzystasz z możliwości napisania komentarza lub dodania intencji, w logach systemowych zapisuje się Twoje IP. Mają do niego dostęp wyłącznie uprawnieni administratorzy systemu. Administratorem Twoich danych jest Instytut Gość Media, z siedzibą w Katowicach 40-042, ul. Wita Stwosza 11. Szanujemy Twoje dane i chronimy je. Szczegółowe informacje na ten temat oraz i prawa, jakie Ci przysługują, opisaliśmy w Polityce prywatności.

Zapisane na później

Pobieranie listy

Rekalma