Nowy Numer 16/2024 Archiwum

Świętujemy!

Dzień Papieski to jedna z niewielu okazji, by o "żywym pomniku" Jana Pawła II dowiedziała się cała Polska - uważają stypendyści Fundacji "Dzieło Nowego Tysiąclecia. I biorą się do pracy.

Na co dzień studenci bezpieczeństwa wewnętrznego, polityki społecznej, dziennikarstwa i komunikacji społecznej. Po zajęciach na uczelni zaangażowani w przygotowanie XVI Dnia Papieskiego. I to pełną parą - przygotowują informacje prasowe, projektują stronę internetową i załatwiają urzędnicze formalności.

- To jest nasze święto i jedna z niewielu okazji w roku, by cała Polska usłyszała o żywym pomniku Jana Pawła II i jego nauczaniu - mówią stypendyści Fundacji "Dzieło Nowego Tysiąclecia".

Papieski pomnik "ożyje" 9 października, kiedy na ulicach stolicy pojawią się młodzi z żółtymi koszulkami, chustami i puszkami, do których będzie można wrzucać datki na pomoc zdolnej młodzieży z niezamożnych rodzin.

- To dzięki wsparciu całego społeczeństwa, 2,3 tys. młodych może kontynuować edukację, rozwijać swoje pasje i pogłębiać wiarę poprzez uczestnictwo w programie stypendialnym Fundacji "Dzieło Nowego Tysiąclecia” - mówi ks. Dariusz Kowalczyk z Fundacji.

W Warszawie dzięki wsparciu Fundacji studiuje ponad 250 osób. Wśród nich jest Anna Bubel, studentka prawa na UW.

- Pochodzę z niepełnej rodziny, mam dwoje rodzeństwa. Mimo że byłam bardzo zdolna, nie wierzyłam że będę studiować dziennie i to w dodatku w stolicy - mówi.

W ramach stypendium, co miesiąc otrzymywała 310 zł, w gimnazjum, na studiach ok. 480 zł. - Za pieniądze ze stypendium mogłam opłacić dojazdy do szkoły i podręczniki. Z tego co mi zostawało uzbierałam na laptopa. Było to dla mnie duże wsparcie - mówi.

Ale uczestnictwo w programie to nie tylko finansowe wsparcie. To także wspólnota stypendystów, obozy formacyjne, spotkania. - Byłem zamkniętą osobą, nie chciałem się wybijać, nie miałam też motywacji do działania. Poprzez postawę innych stypendystów zrozumiałam, że jestem wyjątkowy. Teraz chcę się tą wyjątkowością dzielić z innymi - mówi Michał Pietruszka, student polityki społecznej na UW i stypendysta Fundacji.

I poznawanie nauczania świętego papieża. - Dzięki Janowi Pawłowi II zrozumiałem, że chcę w przyszłości założyć rodzinę. Wziąć odpowiedzialność za siebie i za innych, wbrew temu co proponuje młodym dzisiejszy świat: "życiu na próbę” - mówi Paweł Żulewski. Dla studenta bezpieczeństwa wewnętrznego na UW każdy Dzień Papieski to okazja, by pochylić się nad nauczaniem Jana Pawła II.

W tym roku okazja będzie szczególna: kończący się Rok Miłosierdzia i Światowe Dni Młodzieży. Dlatego hasłem XVI Dnia Papieskiego są słowa Jana Pawła II: „Bądźcie świadkami miłosierdzia”.

Centralne obchody rozpocznie Msza św. w katedrze Wojska Polskiego odprawiona 9 października w samo południe (wcześniej w bazylice św. Krzyża przy Krakowskim Przedmieściu o godz. 9 zostanie odprawiona Msza św. radiowa).

Po liturgii odbędzie się happening, którego trasa prowadzić będzie przez ul. Długą, Rynek Nowego Miasta, Barbakan, Rynek Starego Miasta, ul. Świętojańską, pl. Zamkowy i zakończy się pod kościołem sióstr wizytek. Tam od godz. 10 do 15 zorganizowane zostanie miasteczko rodzinne ze Strefą Miłosierdzia i licznymi atrakcjami dla najmłodszych. Miasteczko działać będzie także przy parafii św. Andrzeja Boboli (godz. 9-14). Z kolei na Krakowskim przedmieściu przez cały dzień odbywać się będą warsztaty i zabawy dla dzieci.

Centralne obchody XVI Dnia Papieskiego zakończą się Apelem Modlitewnym Miasta Warszawy o godz. 18 na skwerze Hoovera, podczas którego nie zabraknie akcentów związanych z tegorocznym hasłem.

- Usłyszymy słowa papieża Franciszka wypowiedziane podczas Światowych Dni Młodzieży i nauczanie Jana Pawła II i Benedykta XVI. Prawda o Bożym Miłosierdziu znana była od początku objawienia, ale w ostatnich latach przez nauczanie papieży została nam przypomniana - mówi ks. Dariusz Kowalczyk.

Mieszkańcy stolicy będą mogli usłyszeć także świadectwa członków wspólnot, które na co dzień świadczą miłosierdzie najbardziej potrzebującym, wziąć udział w modlitwie Koronką, wysłuchać koncertu stypendystów "Tylko Ty” i zrobić konkretny uczynek miłosierdzia - podczas Dnia Papieskiego będzie organizowana kwesta na rzecz stypendystów Fundacji "Dzieło Nowego Tysiąclecia”. Uczynek miłosierdzia będą mogli zrobić także stypendyści - 6 października w RCKiK przy ul. Saskiej odbędzie się akcja wspólnego oddawania krwi.

Także 9 października na antenie TVP 1 zostanie wyemitowany Koncert Galowy Dnia Papieskiego. Dzień wcześniej, 8 października, na Zamku Królewskim zostaną wręczone TOTUSY (transmisja w TVP 2 o godz. 16.45)

Obchody XVI Dnia Papieskiego zakończą się 22 października czuwaniem o godz. 20.30 w kościele Najświętszego Zbawiciela.

Organizacją Dnia Papieskiego zajmuje się Fundacja "Dzieło Nowego Tysiąclecia”, we współpracy ze Stowarzyszeniem Absolwentów "Dzieło”. Wspierane są one przez podmioty zrzeszone w Ogólnopolskim Komitecie Organizacyjnym Dnia Papieskiego. Dzień Papieski obchodzony jest także w 18 innych krajach.

 

 

 

 

 

« 1 »
oceń artykuł Pobieranie..

Zapisane na później

Pobieranie listy