Nowy numer 48/2020 Archiwum

Najcenniejszy dar w Klarysewie

28 parafian z Klarysewa oddało aż 11 litrów krwi. Parafialna akcja odbyła się po raz 18.

Parafianie w Klarysewie w akcję honorowego dawstwa krwi włączają się od lat. Pierwsza akcja odbyła się 26 marca 2006 r. podczas rekolekcji wielkopostnych głoszonych przez ks. płk. Zenona Surmę CMF, krajowego duszpasterza honorowych dawców krwi. Parafianie w ciągu dekady oddali już kilkadziesiąt litrów krwi. Tym razem ponad 11.

Akcja honorowego oddawania krwi przy kościele Świętej Bożej Rodzicielki Maryi w Konstancinie-Jeziornie (Klarysew, ul. Słoneczna 20) odbyła się już po raz 18. 25 września krew pobierano w nowym domu parafialnym od 9.00 do 13.30.

- Ta akcja ma szczególny wymiar, bo odbywa się w Roku Miłosierdzia, a przecież krew jest jedynym lekiem, którego nie można wyprodukować; najcenniejszym darem, jaki można podarować bliźniemu - podkreśla ks. Tadeusz Jamka, proboszcz.

Siedmiu parafian włączyło się w akcję po raz pierwszy. Dla innych poprzednie akcje były początkiem stałego, honorowego krwiodawstwa. Krew jest niezbędna nie tylko ofiarom wypadków, ale także cierpiącym na szereg poważnych chorób. Przetaczana podczas transfuzji lub podawana w postaci przetworzonych preparatów, pozwala ratować życie i zdrowie.

Dorosły człowiek posiada ok. 5-6 litrów krwi. Jednorazowo dawca - mężczyźni nie częściej, niż co 8 tygodni, kobiety nie częściej, niż co 12 tygodni - oddaje 450 ml krwi. Dawcą krwi mogą zostać osoby od 18. do 65. roku życia, które ważą co najmniej 50 kilogramów, u których w ciągu ostatnich 6 miesięcy nie wykonano akupunktury, tatuażu, przekłucia uszu lub innych części ciała.

Współorganizatorami akcji pobierania krwi w Klarysewie są ks. płk Surma CMF i Dariusz Piotrowski, dyrektor Regionalnego Centrum Krwiodawstwa i Krwiolecznictwa w Warszawie.

« 1 »
oceń artykuł Pobieranie..

Wyraź swoją opinię

napisz do redakcji:

gosc@gosc.pl

podziel się

Polecane filmy

Zapisane na później

Pobieranie listy

Reklama