Modlitwa o beatyfikację słynnego kaznodziei

27 września mija 404. rocznica śmierci Sługi Bożego o. Piotra Skargi SJ.

Modlitwa o szybką beatyfikację o. Piotra Skargi, zanoszona jest codziennie, podczas wieczornego nabożeństwa w sanktuarium Matki Bożej Łaskawej w Warszawie, prowadzonego przez ojców jezuitów. Płynie z kościoła, którego inicjatorem budowy był właśnie o. Skarga. 

Piotr Skarga, najwybitniejszy kaznodzieja w dziejach dawnej Rzeczpospolitej urodził się w 1536 roku w Grójcu k. Warszawy. Święcenia kapłańskie przyjął w 1564 r. Pięć lat później rozpoczął jezuicki nowicjat w Rzymie oraz studia w Kolegium Rzymskim. Po dwóch latach wrócił do Polski. Pracował w Pułtusku,  Lwowie, Jarosławiu, Warszawie, Płocku i Wilnie, gdzie w 1579 r. został pierwszym rektorem Akademii Wileńskiej. Pracę w Krakowie rozpoczął w 1584 r., gdzie założył Arcybractwo Miłosierdzia Bogarodzicy, Bank Pobożny, który udzielał bezprocentowych pożyczek i Skrzynkę św. Mikołaja gromadzącą posagi dla ubogich panien. Pisał skargi ubogim analfabetom; stąd uzyskał swój przydomek - Skarga.

Zamknięcie diecezjalnego etapu procesu beatyfikacyjnego nastąpiło 21 czerwca br. w Krakowie   Zamknięcie diecezjalnego etapu procesu beatyfikacyjnego nastąpiło 21 czerwca br. w Krakowie
Bogdan Gancarz/ Foto Gość
Piotr Skarga zasłynął jako gorliwy kaznodzieja, obrońca wiary, patriota, filantrop. Umiłowanie Kościoła i ojczyzny oraz troska o dobro wspólne były tematem przewodnim jego działalności. Jest autorem największych dzieł I Rzeczpospolitej m.in. "Kazań sejmowych", "Żywotów świętych", "Wzywania do pokuty", "Wzywania do jednej zbawiennej wiary". W 1588 r. został nadwornym kaznodzieją króla Zygmunta III. Obowiązki te pełnił przez 24 lata. Rezydował najpierw głównie w Krakowie, a po przeniesieniu stolicy Polski - zamieszkał w Warszawie. W Wielkanoc 22 kwietnia 1612 r. wygłosił w Warszawie ostatnie kazanie w obecności króla i dworu. W czerwcu tego samego roku przeniósł się do Krakowa, do kolegium jezuitów przy kościele Świętych Apostołów Piotra i Pawła. Tam zmarł w opinii świętości dnia 27 września 1612 r. Został pochowany w podziemiach kościoła.

Proces beatyfikacyjny jezuity rozpoczął się 8 grudnia 2014 r.  w Krakowie. Na jego zakończenie, 21 czerwca 2016 r. kard. Stanisław Dziwisz powiedział: "Oby ksiądz Skarga nie czekał już długo na wyniesienie do chwały ołtarzy. Niech zawsze towarzyszy narodowi polskiemu, z którym tak bardzo był związany poprzez swoje życie, słowo i dzieła miłosierdzia". Akta z pierwszego etapu procesu beatyfikacyjnego, liczące półtora tysiąca stron, zostały przesłane do Watykańskiej Kongregacji Spraw Kanonizacyjnych. Jej zadaniem będzie m.in. zbadanie cudów koniecznych do uroczystego ogłoszenia Skargi błogosławionym.

Modlitwa o beatyfikację Sługi Bożego ks. Piotra Skargi SJ

Panie Jezu Chryste, Ty otaczasz Twoje wierne sługi chwałą. Wspomnij na liczne apostolskie prace, trudy i cierpienia, jakie Twój sługa ks. Piotr Skarga podejmował dla zbawienia dusz i jedności Kościoła.

Niech Twoja dobroć zajaśnieje nam przez łaskę wyniesienia go przez Kościół do chwały ołtarzy. Prosimy Cię o to przez wstawiennictwo Twojej Matki Maryi, której cześć ks. Skarga gorliwie w naszym narodzie szerzył oraz przez wstawiennictwo wszystkich Świętych, o których cześć w pisanych żywotach usilnie zabiegał.

Niech dzień wyniesienia ks. Piotra do chwały świętości umocni wiarę ludu Twego i zachęci wiernych do naśladowania chrześcijańskich cnót. Udziel nam, Panie, czego pragnie serce nasze. Który żyjesz i królujesz na wieki wieków. Amen.

« 1 »
oceń artykuł Pobieranie..