27 września mija 404. rocznica śmierci Sługi Bożego o. Piotra Skargi SJ.
Modlitwa o szybką beatyfikację o. Piotra Skargi, zanoszona jest codziennie, podczas wieczornego nabożeństwa w sanktuarium Matki Bożej Łaskawej w Warszawie, prowadzonego przez ojców jezuitów. Płynie z kościoła, którego inicjatorem budowy był właśnie o. Skarga.
Piotr Skarga, najwybitniejszy kaznodzieja w dziejach dawnej Rzeczpospolitej urodził się w 1536 roku w Grójcu k. Warszawy. Święcenia kapłańskie przyjął w 1564 r. Pięć lat później rozpoczął jezuicki nowicjat w Rzymie oraz studia w Kolegium Rzymskim. Po dwóch latach wrócił do Polski. Pracował w Pułtusku, Lwowie, Jarosławiu, Warszawie, Płocku i Wilnie, gdzie w 1579 r. został pierwszym rektorem Akademii Wileńskiej. Pracę w Krakowie rozpoczął w 1584 r., gdzie założył Arcybractwo Miłosierdzia Bogarodzicy, Bank Pobożny, który udzielał bezprocentowych pożyczek i Skrzynkę św. Mikołaja gromadzącą posagi dla ubogich panien. Pisał skargi ubogim analfabetom; stąd uzyskał swój przydomek - Skarga.
Zamknięcie diecezjalnego etapu procesu beatyfikacyjnego nastąpiło 21 czerwca br. w Krakowie
Bogdan Gancarz/ Foto Gość
Piotr Skarga zasłynął jako gorliwy kaznodzieja, obrońca wiary, patriota, filantrop. Umiłowanie Kościoła i ojczyzny oraz troska o dobro wspólne były tematem przewodnim jego działalności. Jest autorem największych dzieł I Rzeczpospolitej m.in. "Kazań sejmowych", "Żywotów świętych", "Wzywania do pokuty", "Wzywania do jednej zbawiennej wiary". W 1588 r. został nadwornym kaznodzieją króla Zygmunta III. Obowiązki te pełnił przez 24 lata. Rezydował najpierw głównie w Krakowie, a po przeniesieniu stolicy Polski - zamieszkał w Warszawie. W Wielkanoc 22 kwietnia 1612 r. wygłosił w Warszawie ostatnie kazanie w obecności króla i dworu. W czerwcu tego samego roku przeniósł się do Krakowa, do kolegium jezuitów przy kościele Świętych Apostołów Piotra i Pawła. Tam zmarł w opinii świętości dnia 27 września 1612 r. Został pochowany w podziemiach kościoła.
Proces beatyfikacyjny jezuity rozpoczął się 8 grudnia 2014 r. w Krakowie. Na jego zakończenie, 21 czerwca 2016 r. kard. Stanisław Dziwisz powiedział: "Oby ksiądz Skarga nie czekał już długo na wyniesienie do chwały ołtarzy. Niech zawsze towarzyszy narodowi polskiemu, z którym tak bardzo był związany poprzez swoje życie, słowo i dzieła miłosierdzia". Akta z pierwszego etapu procesu beatyfikacyjnego, liczące półtora tysiąca stron, zostały przesłane do Watykańskiej Kongregacji Spraw Kanonizacyjnych. Jej zadaniem będzie m.in. zbadanie cudów koniecznych do uroczystego ogłoszenia Skargi błogosławionym.
Panie Jezu Chryste, Ty otaczasz Twoje wierne sługi chwałą. Wspomnij na liczne apostolskie prace, trudy i cierpienia, jakie Twój sługa ks. Piotr Skarga podejmował dla zbawienia dusz i jedności Kościoła.
Niech Twoja dobroć zajaśnieje nam przez łaskę wyniesienia go przez Kościół do chwały ołtarzy. Prosimy Cię o to przez wstawiennictwo Twojej Matki Maryi, której cześć ks. Skarga gorliwie w naszym narodzie szerzył oraz przez wstawiennictwo wszystkich Świętych, o których cześć w pisanych żywotach usilnie zabiegał.
Niech dzień wyniesienia ks. Piotra do chwały świętości umocni wiarę ludu Twego i zachęci wiernych do naśladowania chrześcijańskich cnót. Udziel nam, Panie, czego pragnie serce nasze. Który żyjesz i królujesz na wieki wieków. Amen.