- Myślę, i chyba nie przesadzam, że dla młodego pokolenia jesteście jak relikwia. Szkoda, że nie wszyscy to zauważają - mówił biskup polowy Józef Guzdek podczas Mszy św. w 77. rocznicę utworzenia Polskiego Państwa Podziemnego.
Liturgia w katedrze polowej Wojska Polskiego rozpoczęła obchody 77. rocznicy utworzenia Polskiego Państwa Podziemnego.
- Przychodzimy świętować do katedry, bo twórcy Polskiego Państwa Podziemnego byli blisko Kościoła. Z Ewangelii czerpali siły do niezłomności. I dlatego cieszę się, że są tutaj weterani, pamiętający tamte czasy - powiedział na rozpoczęcie Mszy św. biskup polowy.
Dodał, że Eucharystia sprawowana jest także za gen. Bora-Komorowskiego w 50. rocznicę jego śmierci.
Kaznodzieja zwrócił uwagę, że Polskie Państwo Podziemne było jedyną tego typu strukturą w okupowanej Europie.
- Dziś po upływie 77 lat, modlimy się za twórców Polskiego Państwa Podziemnego i Szarych Szeregów - tajnej organizacji harcerskiej. Wspominamy wybitnych strategów, ludzi z wielką wyobraźnią, którzy napisali scenariusz ratowania ojczyzny na najbliższe lata, w oparciu o trzy słowa "dziś, jutro i pojutrze” - podkreślił.
- Działania podjęte "dziś” oznaczały pracę konspiracyjną i przygotowanie powstania, "jutro” - było powstaniem na terenie całego kraju, "pojutrze” dotyczyło dalszej perspektywy - chodziło o przygotowanie elit do pracy w wolnej Polsce - wyjaśnił. I dodał, że struktury PPP potwierdzały przekonanie, że jeszcze Polska nie zginęła, bo ojczyzna żyła w sercach rodaków i strukturach PPP.
- Te trzy słowa: "dziś, jutro i pojutrze” należy koniecznie zapamiętać, warto do nich powracać. I kierować się nimi odpowiadając na bezpieczeństwo i rozwój ojczyzny. W każdej trudnej sytuacji potrzebne jest działanie doraźne, należy jednak dobrze przewidywać jutro oraz z nadzieją myśleć o tym, co będzie po jutrze - mówił kaznodzieja.
Dodał, że "poważną nieuczciwością jest żyć tylko chwilą obecną, na kredyt bez wyobraźni na przyszłość, bez troski o los przyszłych pokoleń”.
- Należy te słowa uwzględnić pisząc i realizując program służby narodowi polskiemu i polskiemu państwu - zaapelował.
Na zakończenie Mszy św. zwrócił się do obecnych w katedrze kombatantów, na czele z prof. Leszkiem Żukowskim, przewodniczącym Światowego Związku Żołnierzy Armii Krajowej.
- Myślę, i chyba nie przesadzam, że dla młodego pokolenia jesteście jak relikwia. Szkoda, że nie wszyscy to zauważają. Z wami nie powinno się dyskutować, was powinno się szanować. Zasłużyliście na to. Miejcie świadomość, że w Kościele zawsze tak będziecie oceniani. Zasłużyliście na to - powiedział.
Po Mszy św. o godz. 13.30 pod pomnikiem gen. Stefana Roweckiego "Grota” odbyła się ceremonia złożenia wieńców. O godz. 14 pod pomnikiem Polskiego Państwa Podziemnego przy ul. Wiejskiej odbyły się dalsze uroczystości rocznicowe.
Za Polskie Państwo Podziemne uznaje się istniejące w latach 1939-45 konspiracyjne instytucje administracji państwowej, struktury polityczne oraz siły zbrojne, utworzone na obszarze okupowanej Polski, z upoważnienia rządu RP na uchodźstwie. Za moment utworzenia Polskiego Państwa Podziemnego uważa się założenie przez generała Michała Tokarzewskiego-Karaszewicza konspiracyjnej organizacji o nazwie Służba Zwycięstwu Polski. Zawiązano ją w nocy z 26 na 27 września 1939 roku tuż przed kapitulacją Warszawy. Polskie Państwo Podziemne było fenomenem w skali europejskiej.