Ratusz podpisał z turecką firmą Gulermak umowę na wybudowanie trzech stacji II linii metra - z ronda Daszyńskiego w kierunku Bemowa. Będą kosztować ponad 1,1 mld zł. Na wybudowanie stacji wykonawca ma 38 miesięcy.
W kierunku zachodnim wybudowane zostanie ok. 3,4 km podziemnej kolei. Planowane stacje to: "Płocka" umiejscowiona pod ul. Płocką w rejonie skrzyżowania z ul. Wolską; "Młynów", planowana pod ul. Górczewską po wschodniej stronie wiaduktu kolejowego w rejonie ul. Sokołowskiej i Syreny oraz "Księcia Janusza" pod ul. Górczewską w rejonie skrzyżowania z ul. Księcia Janusza.
Umowę ws. inwestycji na terenie stacji II linii metra "Rondo ONZ" podpisali: prezes Metra Warszawskiego Jerzy Lejk i Mustafa Tuncer, dyrektor oddziału w Polsce Gulermak Agir Sanayi Insaat Ve Taahhut A.S., w obecności prezydent stolicy Hanny Gronkiewicz-Waltz. Prezydent poinformowała, że podpisana jest już także umowa o współfinansowaniu z Unii Europejskiej.
- Metro ma ogromne znacznie przede wszystkim dla dzielnic, przez które przechodzi - mówiła Gronkiewicz-Waltz. - To bardzo istotny czynnik miastotwórczy - dodała, podkreślając, że metro sprzyja prywatnym inwestycjom, powstają nowe bura i mieszkania.
Lejk przypomniał, że podpisanie umowy jest elementem realizacji tzw. etapu 3+3 rozbudowy metra. Zapewnił, że rozpoczęcie budowy metra na Woli poprzedzą spotkania z mieszkańcami, które mają zostać zorganizowane w pobliżu każdej przyszłej stacji.
Mieszkańcy dowiedzą się o zasadach budowy i zmianach w organizacji ruchu. Metro i wykonawca mają być gotowi w drugiej połowie października do zorganizowania pierwszych spotkań.
Tuncer ocenił, że budowa metra na Woli być może będzie najtrudniejszym etapem budowy metra w Warszawie z uwagi m.in. na "poważne kwestie związane z odwodnieniem i kanalizacją" przy dwóch stacjach.
Według planów miasta do 2019 r. centralny odcinek II linii metra ma zostać rozbudowany o sześć stacji, to tzw. etap 3+3.
Oprócz trzech stacji w kierunku zachodnim, które wybuduje firma Gulermak, powstaną także trzy stacje z Dworca Wileńskiego w kierunku Targówka. Wybuduje je włoska firmą Astaldi za ponad 1 mld zł. Umowę na ten odcinek miasto podpisało już w marcu br.
W kierunku północno-wschodnim centralny odcinek II linii metra zostanie rozbudowany o stacje nazywane "Szwedzka", pod ul. Strzelecką po wschodniej stronie ul. Stalowej; "Targówek" w okolicy skrzyżowania ul. Pratulińskiej z ul. Ossowskiego oraz "Trocka" w rejonie skrzyżowania ul. Pratulińskiej z Trocką. W sumie powstaną ponad trzy kilometry nowej trasy. Za ostatnią stacją znajdą się tory odstawcze i komora do zawracania.
Ponadto do 2022 r. ma powstać następnych pięć stacji II linii metra w etapie 3+2. Centralny odcinek II linii metra został otwarty 8 marca 2015 r.