W latach 1939-1944 przez Pawiak przeszło około 100 tys. więźniów, z czego ok. 37 tys. zostało rozstrzelanych w egzekucjach, a ok. 60 tys. zostało wywiezionych do obozów koncentracyjnych.
- Dni Pawiaka to cykliczne przedsięwzięcie, odbywające się zawsze na początku października. Z jednej strony organizowane dla Świadków – byłych więźniów Pawiaka i Ich rodzin, kombatantów, mieszkańców Warszawy. Z drugiej – adresowane do młodego pokolenia, młodzieży gimnazjalnej i licealnej ze szkół współpracujących z Muzeum oraz harcerzy - podkreśla kierownik placówki, Joanna Gierczyńska.
Muzeum Więzienia Pawiak, będące oddziałem Muzeum Niepodległości upamiętnia stare warszawskie więzienie, którego niemal cały okres istnienia związany był z martyrologią Narodu Polskiego i walką o niepodległość. Okres funkcjonowania więzienia, czyli lata 1835–1944, to w zdecydowanej większości czas, gdy w jego murach byli osadzani jako więźniowie polityczni polscy patrioci, którzy najpierw podjęli walkę z rosyjskim zaborcą, a później z niemieckim okupantem.
Na program Dni Pawiaka składają się lekcje muzealne, spotkania ze świadkami historii, wykłady znanych warszawskich historyków, projekcje filmów historycznych oraz spektakle historyczno-literackie w wykonaniu artystów scen warszawskich. Ważnym wydarzeniem będzie koncert pt. „Oto jest chwila bez IMIENIA”, dedykowany Bohaterom Pawiaka. Koncert ma upamiętnić wszystkich byłych więźniów, zarówno tych, którzy zginęli, zmarli po wojnie, jak i wszystkich żyjących wśród nas.
Udział w Dniach Pawiaka jest bezpłatny.
Program Dni Pamięci Pawiaka:
6 października, czwartek
godz. 9 - Muzeum Więzienia Pawiak (ul. Dzielna 24/26)
Godz. 11 – Muzeum Więzienia Pawiak (ul. Dzielna 24/26)
Godz. 11; 12 i 13 – Mauzoleum Walki i Męczeństwa (al. Szucha 25)
7 października, piątek
Godz. 9 – Muzeum Więzienia Pawiak (ul. Dzielna 24/26)
Godz. 11 – Muzeum Więzienia Pawiak (ul. Dzielna 24/26)
8 października, sobota
Godz. 17 – Muzeum Niepodległości w Warszawie (al. Solidarności 62)