Msze św., modlitwy w kościołach i przy grobach, czytanie wypominek... 1 i 2 listopada to dni modlitewnej pamięci o tych, którzy już odeszli.
W uroczystość Wszystkich Świętych biskupi obu warszawskich diecezji tradycyjnie poprowadzą procesje żałobne na stołecznych nekropoliach. Kardynał Kazimierz Nycz odprawi 1 listopada o 11.30 Mszę św. w kościele św. Ignacego na Młocinach, a następnie poprowadzi procesję na Cmentarzu Północnym w Warszawie, gdzie spoczywa ponad 180 tys. zmarłych.
Mszy św. na najstarszej stołecznej nekropolii, na Powązkach będzie przewodniczył bp Piotr Jarecki. Liturgia rozpocznie się w kościele św. Karola Boromeusza o 12.30, po niej biskup pomocniczy archidiecezji warszawskiej poprowadzi procesję z modlitwami za zmarłych na Cmentarzu Powązkowskim.
Bp Michał Janocha o godz. 13 odprawi Mszę św. i poprowadzi procesję na Cmentarzu Wawrzyszewskim, z kolei bp Rafał Markowski będzie przewodniczył o godz. 13 Mszy św. z procesją na Cmentarzu Wolskim.
Biskup warszawsko-praski Henryk Hoser SAC będzie przewodniczył Eucharystii na tzw. nowym cmentarzu w Radzyminie. Msza św. zostanie odprawiona o 11.30, a po niej wyruszy procesja z modlitwą za zmarłych. Parafialne uroczystości na tzw. starym cmentarzu rozpoczną się o godz. 14.
Biskup Marek Solarczyk najpierw będzie przewodniczył Mszy św. w kościele drewnianym na Cmentarzu Bródzieńskim o godz. 12, potem poprowadzi procesję z modlitwą za zmarłych.
Na cmentarzu w Marysinie Wawerskim uroczystej Eucharystii o godz. 11 będzie przewodniczył ks. infułat Lucjan Święszkowski. Po niej odbędzie się procesja z modlitwą za zmarłych.
W Dzień Zaduszny, 2 listopada o godz. 18 w bazylice archikatedralnej św. Jana Chrzciciela, kard. Kazimierz Nycz odprawi Mszę św. w intencji zmarłych arcybiskupów, biskupów i kapłanów archidiecezji warszawskiej. W Eucharystii weźmie udział Kapituła Metropolitalna oraz mieszkańcy stolicy.
Kardynał poprowadzi następnie procesję z modlitwami za zmarłych do odnowionych krypt arcybiskupów warszawskich. Spoczywają w nich m.in. Prymas Polski kard. Józef Glemp (1929-2013), ale też św. abp. Zygmunt Szczęsny Feliński (1822-95) oraz arcybiskupi: Antoni Melchior Fijałkowski (1778-1861) i Wincenty Teofil Popiel (1825-1912). Ponadto w archikatedrze, w poświęconych im kaplicach, spoczywają też prymasi Polski: kard. August Hlond (1881-1948) oraz kard. Stefan Wyszyński (1901-1981). Kaplica z sarkofagiem Prymasa Tysiąclecia jest jednym z chętniej odwiedzanych miejsc w archikatedrze.
Po odzyskaniu przez Polskę niepodległości w 1918 r. archikatedra warszawska stała się miejscem pochówku głów państwa i jego najznamienitszych obywateli. W podziemnych kryptach spoczywają m.in. książęta mazowieccy z rodu Piastów, król Stanisław August Poniatowski, prezydenci Rzeczypospolitej Polskiej Gabriel Narutowicz i Ignacy Mościcki, generał Kazimierz Sosnkowski, wielki pisarz, laureat nagrody Nobla Henryk Sienkiewicz oraz muzyk i mąż stanu Ignacy Jan Paderewski.