W ramach programu Mieszkania 2030 władze stolicy planują powiększenie miejskiego zasobu o 15 tys. lokali.
- Chcemy, żeby do 2030 r. zasób miejskich mieszkań zwiększył się do ponad 100 tysięcy. W tym celu dostarczymy 15 tys. nowych lokali. Naszym wyzwaniem jest przygotowanie oferty dla każdego, kto zdecyduje się żyć w Warszawie – bez względu na wiek czy dochody. Chodzi przede wszystkim o osoby, które nie mogą pozwolić sobie na kupno lub wynajem mieszkania na rynku komercyjnym – zapowiada Hanna Gronkiewicz-Waltz, prezydent Warszawy. Dostępne mieszkania są jednym z celów operacyjnych aktualizowanej strategii rozwoju Warszawa2030. Obecnie w stolicy jest blisko 85 tys. mieszkań miejskich, w tym 2,6 tys. zrealizowanych przez Towarzystwa Budownictwa Społecznego.
Z uwagi na cele wskazane w strategii Warszawa2030 ratusz chce rozwijać zwłaszcza segment mieszkań społecznych, tzw. treningowych i chronionych – dla osób zagrożonych wykluczeniem, mieszkania; komunalnych – dla osób o niskich dochodach; Towarzystwa Budownictwa Społecznego – dla osób, których dochody są za wysokie na uzyskanie mieszkania komunalnego, jednak zbyt niskie, aby otrzymali kredyt na kupno własnego mieszkania oraz segment mieszkań przeznaczonych na najem komercyjny – dla osób o wyższych dochodach, budowane zarówno przez miejskie spółki, jak i sektor prywatny. Dodatkowo, cały czas będą remontowane i modernizowane już istniejące mieszkania, aby podwyższać ich standard.
Polityce mieszkaniowej zostanie podporządkowane planowanie przestrzenne, zarządzanie miejskim zasobem nieruchomości i realizacja inwestycji infrastrukturalnych. Chodzi m.in. o dalsze powiązanie planowania nowych osiedli z decyzjami dotyczącymi polityki transportowej, czy dostosowaniem infrastruktury społecznej (np. budowa przedszkoli, szkół, przychodni). Przykładem takiego nowego modelowego osiedla będzie Warszawska Dzielnica Społeczna położona przy planowanej stacji II linii metra – Księcia Janusza, na terenie objętym planem miejscowym i należącym do miejskiej spółki. Na nowym programie skorzystają wszyscy warszawiacy i warszawianki, nie tylko ci mieszkający w miejskim zasobie.
- Cieszę się, że miasto prowadzi prace nad programem, którego założenia przygotowaliśmy wiosną tego roku. Chcemy, żeby program został przyjęty przez Radę m.st. Warszawy już w czerwcu 2017 r. Po to, aby jego wdrażanie zaczęło się jak najszybciej. – podkreśla Mariusz Frankowski, radny stolicy i przewodniczący Komisji Rozwoju Gospodarczego.
– Efektem przyjętego programu będzie także uporządkowanie zarządzania zasobem mieszkaniowym i przygotowanie specjalnej oferty dla osób z niepełnosprawościami i seniorów, jak na przykład kamienica międzypokoleniowa przy Stalowej 29 – dodaje Dorota Zbińkowska, radna m.st. Warszawy.
Ratusz zachęca do uczestnictwa w debatach z mieszkańcami i ekspertami na temat kierunków polityki mieszkaniowej. Odbywać się będą w Centrum Kreatywności Targowa (ul. Targowa 56):
Przyciągnąć talenty / Warszawski rynek najmu – 14.12
Miasto zwarte – zatrzymać suburbanizację – 11.01
Mieszkanie przyjazne dla klimatu – 25.01.
Mieszkać wspólnie – 08.02
Pomóc najsłabszym / Mieszkania chronione – 01.03
Mieszkaniowe innowacje – 18.03
Czynsze mieszkaniowe – 29.03
Niezagospodarowany potencjał mieszkaniowy – 12.04